LAJMI I FUNDIT:

Julian Assange mund të arrijë marrëveshje për pranimin e fajësisë

Julian Assange mund të arrijë marrëveshje për pranimin e fajësisë

Ambasadorja amerikane në Australi, Caroline Kennedy ka lënë të kuptohet se mund të ketë një marrëveshje për pranimin e fajësisë nga themeluesi i Wikileaks, Julian Assange.

E pyetur nga “Sunday Morning Herald” nëse ishte e mundur që SHBA-ja dhe Australia të arrinin një marrëveshje diplomatike për Assange, ajo tha se “rasti po shqyrtohet ” dhe se me të po merret Departamenti i Drejtësisë.

“Pra, nuk është vërtet një çështje diplomatike, por mendoj se mund të ketë një zgjidhje”, tha Caroline Kennedy në një intervistë për gazetën australiane.


Ajo komentoi deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken se akuzat ndaj Assange janë serioze dhe se ai ka rrezikuar sigurinë kombëtare të SHBA-së duke publikuar informacione të klasifikuara.

“Por, ka një mënyrë për ta zgjidhur atë”, theksoi ambasadorja amerikane, raporton thetimes.

Kryeministri australian, Albanese kundër amerikanëve për ekstradimin e Assange: Mjaft është mjaft
Lexo po ashtu Kryeministri australian, Albanese kundër amerikanëve për ekstradimin e Assange: Mjaft është mjaft

Gabriel Shipton, vëllai i Julian Assange, deklaroi se “Caroline Kennedy nuk do t’i kishte thënë këto gjëra nëse nuk dëshironte një rrugëdalje nga kjo situatë”.

Assange, shtetas australian i burgosur në Britani të Madhe, po lufton kundër ekstradimit në SHBA, ku e presin 18 akuza për publikimin e dosjeve të klasifikuara ushtarake amerikane dhe kabllogrameve diplomatike që ekspozojnë krimet e luftës të kryera nga forcat amerikane. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Mendova se ishte një bombë”: Tre të vdekur dhe të tjerë të lënduar, pas shembjes së skelave në një ndërtesë në Lozanë të Zvicrës

“Mendova se ishte një bombë”: Tre të vdekur dhe të tjerë të lënduar, pas shembjes së skelave në një ndërtesë në Lozanë të Zvicrës

Evropa
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Demokrati kryesor i Dhomës së Përfaqësuesve thotë se u takua privatisht me Biden, ndau 'konkluzionet' e ligjvënësve rreth largimit ose jo nga gara të këtij të fundit

Demokrati kryesor i Dhomës së Përfaqësuesve thotë se u takua privatisht me Biden, ndau 'konkluzionet' e ligjvënësve rreth largimit ose jo nga gara të këtij të fundit

Amerika
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Jep dorëheqje gazetarja që e intervistoi Bidenin - ajo bëri pyetje që ia kishte kërkuar ekipi i presidentit

Jep dorëheqje gazetarja që e intervistoi Bidenin - ajo bëri pyetje që ia kishte kërkuar ekipi i presidentit

Amerika
Gjermania thotë se presidenca hungareze e BE-së po shkakton

Gjermania thotë se presidenca hungareze e BE-së po shkakton "shumë dëme"

Botë
Kalo në kategori