LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri australian, Albanese kundër amerikanëve për ekstradimin e Assange: Mjaft është mjaft

Kryeministri australian, Albanese kundër amerikanëve për ekstradimin e Assange: Mjaft është mjaft

Kryeministri i Australisë, Anthony Albanese tha se qeveria që drejton ka “kundërshtuar me forcë” ndjekjen penale të themeluesit të WikiLeaks, Julian Assange.

Ky i fundit është themelues i organizatës jofitimprurëse dhe mediatike, WikiLeaks, e cila publikoi dokumente të klasifikuara të Shteteve të Bashkuara.

Assange, shtetas australian, po lufton në Britani të Madhe kundër ekstradimit në SHBA, ku po akuzohet për spiunazh.


“Kjo ka zgjatur tejet shumë. Çka është mjaft, është mjaft”, tha Albanese.

Partia Laburiste e qendrës së majtë në pushtet ka kërkuar – pas fitores në zgjedhjet e vitit 2022 – prej SHBA-së që të ndalojë së kërkuari Assangen, raporton ap.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kundërshtoi qëndrimin e Australisë, duke thënë se Assange po akuzohet për “vepra shumë të rënda kriminale” shkaku i publikimit të dokumenteve të klasifikuara amerikane më shumë se një dekadë më parë.

“Unë i kuptoj shqetësimet edhe pikëpamjet e australianëve. Unë mendoj se është shumë e rëndësishme që miqtë tanë këtu të kuptojnë shqetësimet tona për këtë çështje”, tha Blinken.

Assange përballet me 17 akuza për spiunazh dhe një akuzë për publikimin e qindra mijëra dokumenteve të klasifikuara diplomatike dhe ushtarake në vitin 2010. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Mendova se ishte një bombë”: Tre të vdekur dhe të tjerë të lënduar, pas shembjes së skelave në një ndërtesë në Lozanë të Zvicrës

“Mendova se ishte një bombë”: Tre të vdekur dhe të tjerë të lënduar, pas shembjes së skelave në një ndërtesë në Lozanë të Zvicrës

Evropa
SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

SHBA-ja dhe Gjermania zbulojnë planin rus - Moska planifikon ta vras shefin e fabrikës më të madhe gjermane të armëve

Evropa
Demokrati kryesor i Dhomës së Përfaqësuesve thotë se u takua privatisht me Biden, ndau 'konkluzionet' e ligjvënësve rreth largimit ose jo nga gara të këtij të fundit

Demokrati kryesor i Dhomës së Përfaqësuesve thotë se u takua privatisht me Biden, ndau 'konkluzionet' e ligjvënësve rreth largimit ose jo nga gara të këtij të fundit

Amerika
Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Vdekja 'e papritur': Gjendet i vdekur gjenerali që vlerësohej si dëshmitar kyç në një skandal të madh korrupsioni në Ministrinë ruse të Mbrojtjes

Botë
Jep dorëheqje gazetarja që e intervistoi Bidenin - ajo bëri pyetje që ia kishte kërkuar ekipi i presidentit

Jep dorëheqje gazetarja që e intervistoi Bidenin - ajo bëri pyetje që ia kishte kërkuar ekipi i presidentit

Amerika
Gjermania thotë se presidenca hungareze e BE-së po shkakton

Gjermania thotë se presidenca hungareze e BE-së po shkakton "shumë dëme"

Botë
Kalo në kategori