Ndiheni të mërzitur, të çorientuar dhe të çuditshëm tani kur i keni vendosur planet e udhëtimit në pritje?

“Udhëtimi largon stresin sepse jeni larguar nga monotonia e jetës suaj të përditshme”, tha Dr. Howard Forman, psikiatër në Qendrën Mjekësore Montefiore në New York, transmeton Telegrafi.

Atëherë, janë disa ide rreth përballjes së situates:

Luaj

“Të rriturit nuk luajnë!” mund të thoni ju. Po pse jo? Sidomos kur merrni parasysh sa e dobishme mund të jetë.

“Mendoni për efektin gjallërues të një nate me datën me bashkëshortin tuaj,” tha në një email Oksana Hagerty, një psikolog edukativ dhe zhvillimor dhe specialist mësimi në Beacon College në Leesburg, Fla.Po një banjë me ujërozë dhe qirinj?

“Disa ide të lojës … mund të jenë” duke u shtirur “sikur ushqeheni shëndetshëm (deri në fund të karantinës mund të mësoheni të hani brokoli në vend të patateve të skuqura.

 Lidhuni përsëri.

Provoni të “kontaktoni me trupin tuaj në një mënyrë ose një tjetër”, tha Dr. A. Chris Heath, një psikiatër në Dallas. “Ndjeni diellin dhe flladin. Provoni ushtrime shtrirjeje. Ju nuk duhet të keni një palestër për ta bërë atë”.

Ndoshta rifilloni të luani një instrument muzikor që e keni luajtur dikur, tha Heath. “Nuk është vetëm një mënyrë për të kaluar kohën dhe jo vetëm një mënyrë për të ushtruar mendjen tuaj. Ajo lidh mendjen tuaj përsëri me trupin tuaj. ” Kur trupi dhe mendja ndërveprojnë, “kjo ju bën të ktheheni në kontakt me veten tuaj”.

Shikoni përpara

“Planifikoni, planifikoni, planifikoni, imagjinoni, përgatituni!” tha Rebecca Kiki Weingarten, bashkëthemeluese dhe drejtoresh arsimore për RWRNetwork.org, një organizat jofitimprurëse për njerëzit dhe grupet në ato që ajo i quan “rrethana të ndryshuara papritur”.

“Përdorni këtë kohë për të planifikuar udhëtimin në mënyrat që nuk i keni parë më parë”, tha ajo : Ndoshta një zhytje e thellë në destinacion. Ndoshta të mësosh pak (ose të gjitha) të gjuhës, të provosh disa receta, të mësosh për kulturën në një mënyrë që nuk e ke parë më parë, të vendosësh faqet e jashtme që nuk do t’i kishe menduar, duke studiuar artin vendas, modën, stilin, sportet”.

Mbush zbrazëtinë me argëtim

“Mërzia çon në mendime, ndjenja dhe sjellje negative: shqetësim për një pandemi që ne nuk mund ta kontrollojmë, duke mbajtur një numër sëmundjesh që gjenden në lagjen tuaj, duke matur vazhdimisht temperaturën tuaj dhe duke qenë paranojakë për simptomat,” tha Weingarten.

“Mërzia mund të çojë në ankth dhe sjellje të detyrueshme – ngrënia / pirja shumë dhe më keq.

“Kështu që unë gjithmonë u rekomandoj klientëve dhe grupeve të zëvendësojnë.” Nuk mund ta bëni këtë? Bëje atë. Nuk e shijon këtë? Provoni atë. Kështu që mbushni kohën, energjinë, hapësirën me gjëra të mira, argëtuese, interesante”. /Telegrafi/