Pamje të tmerrshme të kabinës së aeroplanit kanë treguar momentin kur një Boeing 737 u fut në Oqeanin Paqësor, pasi piloti i tij bërtiti “ne jemi shumë ulët!”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pamjet u publikuan dje pasi aeroplani i Air Niugini u hodh poshtë nga një pistë në Mikronesia, Papua New Guinea, shtatorin e kaluar.

Një pasagjer mashkull vdiq dhe nëntë të tjerë u lënduan në aksidentin në të cilin 34 pasagjerë arritën të shpëtonin.

Hetimi në Papua Guinenë e Re ka gjetur se pilotët injoruan dritat paralajmëruese dhe alarmet e shumta “tërheqëse”.

Dhe me këtë rast, një stuhi do të thoshte se ata nuk mund ta shihnin pistën dhe qëndrimi i tyre “injorues” shkaktoi fatkeqësi.

Pavarësisht se kishin faj për rrëzimin fatale, as kapiteni i Guinesë së Re Papua dhe as bashkëpiloti australian nuk u përmendën në raport. /Telegrafi/