Studiuesit në Universitetin e Tokios kanë krijuar një skuter elektrik më të fortë i cili nuk ka nevojë të bartet në një mënyrë të rrezikshme.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, skuteri në të vërtet është fleksibil, dhe mund të paloset në një çantë shpine, ndërsa në momentin e përdorimit ajo mbushet me ajër dhe gati për t’u vozitur.

Japanese company unveils INFLATABLE e-bike that weighs 12 pounds and can folded so it fits inside a backpack

Skuteri peshon pesë kilogram, dhe quhet Poimo.

Mjetit i duhet rreth një minutë për t’u fryrë, dhe është i projektuar për udhëtime të shkurtra – atë që ekipi nga Tokio e quan “lëvizje për një kilometër”.

Japanese company unveils INFLATABLE e-bike that weighs 12 pounds and can folded so it fits inside a backpack

Pra ju nuk mund të udhëtoni rreth e rreth vendit, mirëpo mund ta përdorni skuterin midis lagjeve të afërta, ose drejt një stacioni të autobusëve./Telegrafi/

Japanese company unveils INFLATABLE e-bike that weighs 12 pounds and can folded so it fits inside a backpack