LAJMI I FUNDIT:

A janë lëngjet e shtrydhura më të shëndetshme sesa konsumimi i frutave dhe perimeve të plota

A janë lëngjet e shtrydhura më të shëndetshme sesa konsumimi i frutave dhe perimeve të plota
(Foto: Scienceline)

Lëngu i frutave dhe perimeve nuk është më i shëndetshëm sesa të hani ushqime të plota, sipas ekspertëve nga klinika Mayo.

Reklama

Kohët e fundit në rrjetet sociale po përhapet tendenca e “lëngëzimit”, pra shtrydhjes së frutave dhe perimeve dhe rekomandohet konsumimi i lëngut sepse gjoja është më i shëndetshëm.

Megjithatë, ekspertët nga klinika Mayo pohojnë se lëngjet nuk janë më të shëndetshme sesa të hani fruta dhe perime të plota.

Lëngu përmban shumicën e vitaminave, mineraleve dhe kimikateve bimore (fitonutrientë) që gjenden në fruta. Megjithatë, frutat dhe perimet e plota kanë gjithashtu fibra të shëndetshme, të cilat humbin gjatë shtrydhjes.

Disa besojnë se lëngjet janë më të mira sesa të hani fruta dhe perime të plota, sepse trupi juaj mund të thithë më mirë lëndët ushqyese dhe kjo i jep sistemit të tretjes një pushim nga tretja e fibrave. Ata thonë se lëngjet mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit, të forcojnë sistemin imunitar, të largojnë toksinat nga trupi, të ndihmojnë tretjen dhe t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

(Foto: The CD)

Megjithatë, nuk ka asnjë provë shkencore që lëngjet e shtrydhura janë më të shëndetshme se lëngjet që merrni duke ngrënë vetëm fruta ose perime.

Nëse nuk ju pëlqen të hani fruta dhe perime, lëngjet mund të jenë një mënyrë për t’i shtuar ato në dietën tuaj ose për të provuar fruta dhe perime që mund të mos i hani.

Klinika Mayo rekomandon që të merrni parasysh përzierjen në vend të lëngjeve. Duke përzier pjesët e ngrënshme të frutave dhe perimeve, ju merrni një pije që përmban më shumë fitonutrientë dhe fibra të shëndetshme. Fibrat gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur.

Nëse provoni të bëni lëngje, bëni vetëm sa më shumë lëng që mund të pini në të njëjtën kohë, sepse bakteret e dëmshme mund të rriten shpejt në lëngun e shtrydhur të freskët. Nëse jeni duke blerë lëng të freskët të prodhuar në treg, zgjidhni një produkt të pasterizuar. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Screeningu Neonatal

Screeningu Neonatal

Shëndetësi
Pse vuani nga kapsllëku? Ushqimet që ju ndihmojnë për të luftuar konstipacionin

Pse vuani nga kapsllëku? Ushqimet që ju ndihmojnë për të luftuar konstipacionin

Shëndetësi
Larja me ujë të njelmët është në modë, por a është një ide e mirë? Çfarë thonë dermatologët

Larja me ujë të njelmët është në modë, por a është një ide e mirë? Çfarë thonë dermatologët

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori