LAJMI I FUNDIT:

Jahjaga: Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë ishte e pashmangshme

Jahjaga: Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë ishte e pashmangshme

Gjatë shënimit të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës, po mbahet Konferenca 20 vite Liri: “Një Vizion për Paqe dhe Qëndrueshmëri”.

Reklama

Ish-presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, gjatë Konferencës për Siguri që po mbahet në Prishtinë, tha se ndërhyrja e NATO-s në Kosovë, 20 vjet më parë, “ishte e pashmangshme”.

“Ishte ndërhyrja më e vendosur e Aleancës që nga krijimi i saj. Pas shterjes se të gjitha masave, ekonomike, politike dhe diplomatike, ndërhyrja ushtarake u bë e pashmangshme, në ndaljen e vrasjeve, dhunës dhe spastrimit etnik që po ndodhte në atë kohë në Kosovë”, tha Jahjaga, transmeton REL.

Sipas Jahjagës, Kosova është një tregim i përbashkët i suksesit në mes komunitetit ndërkombëtar dhe vetë popullit të Kosovës, duke shtuar se tash pas 20 vjetësh liri, Kosova do të vazhdojë të prodhojë stabilitet në rajon.

“Bashkë më ndihmën e pakufishme të miqve tanë te Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe, Bashkimit Evropian dhe aleatëve tjerë perëndimorë, ne kemi në dorë vetë fatet tona dhe varet nga ne se si do t’i drejtojmë ato”.

“Qëndroj me bindje të plotë se Kosova dhe populli i saj perëndimor dhe liridashës do të vazhdojë të prodhojë stabilitet dhe do të jetë ashtu si 20 vjet më parë dhe më tej si pika e ngjizjes se një Ballkani të qetë dhe qëndrueshëm. Sepse ajo është rruga që ne si popull dhe institucion ia kemi trasuar vetës”, tha ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Në trend Lajme

Më shumë
Lirohen katër nga tetë të arrestuarit gjatë aksionit policor në Banjskë

Lirohen katër nga tetë të arrestuarit gjatë aksionit policor në Banjskë

Lajme
Situata e sigurisë, presidentja Osmani takon kreun e AKI-së dhe opozitën

Situata e sigurisë, presidentja Osmani takon kreun e AKI-së dhe opozitën

Lajme
Çeku: Terroristët shkatërruan strukturën fizike të Manastirit të Banjskës – po presim vlerësimin e dëmeve që pastaj të ndërhyjmë

Çeku: Terroristët shkatërruan strukturën fizike të Manastirit të Banjskës – po presim vlerësimin e dëmeve që pastaj të ndërhyjmë

Lajme
Kurti: Të dielën është cenuar siguria e integriteti territorial i shtetit

Kurti: Të dielën është cenuar siguria e integriteti territorial i shtetit

Lajme
Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Rashiq flet për prapaskenat e ngjarjeve në veri: Grupi i armatosur priti ndihmë, shpresuan në ndërhyrjen e KFOR-it

Siguri
Qeveria ndan 50 mijë euro për familjen e policit që u vra në veri

Qeveria ndan 50 mijë euro për familjen e policit që u vra në veri

Lajme
Kalo në kategori