LAJMI I FUNDIT:

Jaguar ka nisur ta testojë makinën që mbushet me rrymë që do të rivalizojë me Porsche Taycan

Jaguar ka nisur ta testojë makinën që mbushet me rrymë që do të rivalizojë me Porsche Taycan

Këto janë pamjet e para, që shfaqet nga afër ky Jaguar i ri

Reklama

Modeli i tanishëm i Jaguar XJ nuk do të vazhdojë më prodhimin, pasi do të kthehet në një makinë që mbushet me rrymë, që ka në shënjestër rivalitetin me Porsche Taycan, Tesla Model S dhe Audi e-tron GT, transmeton Telegrafi.

Gjatë javës së kaluar, është parë e njëjta makinë, por që testohej në trupin e modelit XF.

Pa kaluar shumë gjatë, është parë edhe versioni i ri, derisa po testohej në rrugë me borë dhe mot të ftohtë. Vetëm se shoferi e ka vërejtur që po fotografohet nga reporterët, andaj ka ikur me shpejtësi.

Kjo është arsyeja, që këtij Jaguari i shihen vetëm disa pjesë, ndërsa shtresa  kamuflazhit, pamundëson t’i shihen linjat që ka.

Grilli gjigant që ka në pjesën e përparme, është i ngjashme me atë të I-Pace, ndërsa dritat LED i ka më ndryshe se ky model. Linjat e pjesës së pasme të këtij Jaguar, janë shumë më të fshehura, përfshirë edhe forma e dritave.

Detajet teknike të pjesës së brendshme, ende nuk janë bërë të ditur, ndërsa mësohet se ky Jaguar do të shfaqet në shtator në Paris Motor Show. /Telegrafi/