LAJMI I FUNDIT:

BE-ja me sistem të avancuar për veturat e reja, ISA vetvetiu ulë shpejtësinë nëse shoferi e tejkalon dhe shpërfill rregullat e komunikacionit

BE-ja me sistem të avancuar për veturat e reja, ISA vetvetiu ulë shpejtësinë nëse shoferi e tejkalon dhe shpërfill rregullat e komunikacionit

Komisioni Evropian është duke shqyrtuar mundësinë e miratimit të një ligji që obligon prodhuesit e veturave, t’i shesin mjetet me sistemin e avancuar kompjuterik, që parandalon tejkalimin e shpejtësisë të kufizuar me rregulla dhe ligj.

Reklama

Intelligent Speed Adaption (ISA) është një sistem që në disa mënyra informon dhe paralajmëron shoferin për tejkalim shpejtësie, dhe shkelje të ligjit në zonat e kufizuara, transmeton Telegrafi.

Ai është i lidhur me kartën digjitale GPS, që në mënyrë automatike i përshtatet shenjave të komunikacionit që kufizon shpejtësinë e lëvizjes se mjeteve.

Ekzistojnë disa mënyrë të funksionimit të ISA-s. Për shembull ISA i jep shoferit informacione të besueshme përmes rrugës vizuale apo audio sinjalit – duke e paralajmëruar që vetvetiu do të ushtroj presion mbi pedalin e frenave nëse tejkalohet shpejtësia e lejuar. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Projekti i ri: Range Rover Velar po vjen në versionin elektrik

Projekti i ri: Range Rover Velar po vjen në versionin elektrik

Auto
Pamje që tregojnë pasojat kur pronari la një palë syze

Pamje që tregojnë pasojat kur pronari la një palë syze "të ekspozuara ndaj diellit" në një makinë në Angli

Auto
Tacoma 2024 i Toyota-s është testuar në terrene të vështira

Tacoma 2024 i Toyota-s është testuar në terrene të vështira

Auto
Porsche zbulon dy modele të reja të “biçikletave elektrike” – çmimi do të jetë befasues

Porsche zbulon dy modele të reja të “biçikletave elektrike” – çmimi do të jetë befasues

EVs
Zjarrfikësja Toyota Hilux 6×6 u përgjigjet thirrjeve për zjarret nëpër parkingjet e Evropës

Zjarrfikësja Toyota Hilux 6×6 u përgjigjet thirrjeve për zjarret nëpër parkingjet e Evropës

Auto
Del në ankand një Ford Sierra i rrallë

Del në ankand një Ford Sierra i rrallë "i papërlyer", i lënë në një garazh për 20 vjet - pas një renovimi që kushtoi rreth 10 mijë euro

Auto
Kalo në kategori