LAJMI I FUNDIT:

BE-ja pritet të vendos më shumë sanksione ndaj Rusisë

BE-ja pritet të vendos më shumë sanksione ndaj Rusisë

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian janë takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, ku ka ka marrë mbështetjeje ndërsa vendi po lufton kundër forcave të Vladimir Putinit dhe përpiqet t’i bashkohet BE-së dhe NATO-s.

BE-ja do të prezantojë paketën e 10-të të sanksioneve kundër Rusisë më 24 shkurt për të shënuar përvjetorin e parë të pushtimit të plotë të Ukrainës nga Moska, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në një konferencë shtypi në Kiev.

Sanksionet do të synojnë teknologjinë e përdorur nga makineria luftarake ruse, ndër të tjera, tha ajo, raporton skynews.

Masat do të synojnë komponentët e përdorur në prodhimin e dronëve, shtoi gjermania, duke përmendur Iranin si furnizuesin kryesor të Rusisë.

Masat e sakta në paketën e ardhshme të sanksioneve të BE-së duhet të bien dakord nga 27 vendet anëtare të bllokut – një proces që mund të zgjasë me javë.

Reklama

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pamje për së afërti, si ushtarët ukrainas gjuajnë pa pushim pozicionet ruse me tankun e tyre

Pamje për së afërti, si ushtarët ukrainas gjuajnë pa pushim pozicionet ruse me tankun e tyre

Evropa
Dy tërmete goditin Turqinë

Dy tërmete goditin Turqinë

Turqia
Koreja e Veriut ua hoqi mitrat grave shtatshkurtër, derisa njerëzit homoseksualë dhe fetarë i ka dënuar me vdekje, thotë Koreja e Jugut

Koreja e Veriut ua hoqi mitrat grave shtatshkurtër, derisa njerëzit homoseksualë dhe fetarë i ka dënuar me vdekje, thotë Koreja e Jugut

Azia
Ishte pajisja e fortë, apo municioni i rusëve i dobët, si telefoni i ushtarit ukrainas pësoi vetëm ca gërvishtje pas goditjes

Ishte pajisja e fortë, apo municioni i rusëve i dobët, si telefoni i ushtarit ukrainas pësoi vetëm ca gërvishtje pas goditjes

Evropa
Pas një kërkimi intensiv, trupi i dyvjeçarit në Florida gjendet në gojën e një aligatori

Pas një kërkimi intensiv, trupi i dyvjeçarit në Florida gjendet në gojën e një aligatori

Amerika
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
Kalo në kategori