LAJMI I FUNDIT:

Izraeli duhet të ‘shkatërrojë tërësisht’ qytetin palestinez Huwara, thotë ministri i lartë Smotrich

Izraeli duhet të ‘shkatërrojë tërësisht’ qytetin palestinez Huwara, thotë ministri i lartë Smotrich

Ministri i ekstremit të djathtë Bezalel Smotrich, një nga anëtarët më të vjetër të qeverisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu, tha të mërkurën se Izraeli duhet të “shkatërrojë të tërin” qytetin palestinez Huwara në Bregun Perëndimor.

Reklama

Deklarata e Smotrich – i cili është ministër i financave dhe gjithashtu ministër në Ministrinë e Mbrojtjes, i ngarkuar me çështjet civile në Bregun Perëndimor – erdhi disa ditë pasi një person nga Huwara vrau dy vëllezër izraelitë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kjo u pasua nga aksione të ekstremistëve me djegie të shtëpive dhe makinave, duke rezultuar në një palestinez të vrarë dhe disa të plagosur rëndë.

Trazirat e mbrëmjes të së dielës u mbështetën në mënyrë eksplicite mëngjesin tjetër nga mbështetësi i koalicionit Zvika Fogel, një ligjvënës i partisë ekstremiste Otzma Yehudit, e cila shkaktoi zemërim të gjerë.

Ai kishte shtuar se “Zoti na ruajt”, puna nuk duhet të bëhet nga qytetarët privatë, duke dënuar tërbimin dhe duke thënë se “ne nuk duhet të tërhiqemi në anarki në të cilën civilët marrin ligjin në duart e tyre”.

Pas zemërimit për komentet e tij, Fogel shkroi në Twitter se fjalët e tij ishin “shtrembëruar”, pa shpjeguar se si.

Ai ka pretenduar që atëherë se ushtria duhet të kishte vepruar, jo qytetarët privatë.

Smotrich ka një histori të bërjes së komenteve kontroverse kundër palestinezëve, qytetarëve arabë të Izraelit, personave LGBTQ dhe të tjerëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Si t'i njohim huliganët në një protestë: Këto janë detajet që i dallon ata, tregon eksperti serb

Serbia
Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Pse sulmi me dron në Moskë është kryer nga vet Kremlini?

Evropa
Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Inteligjenca ushtarake ukrainase e di në kohë reale se ku janë Putin dhe Prigozhin

Evropa
Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Wagner Group 'duke përdorur Twitter dhe Facebook për rekrutim'

Evropa
Shefi i mercenarëve të Wagner nis

Shefi i mercenarëve të Wagner nis "një sulm tjetër shpërthyes" ndaj Kremlinit, pas sulmit të supozuar me dronë në Moskë

Botë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Kalo në kategori