LAJMI I FUNDIT:

Ishulli i Pashkëve: Një vend i çuditshëm ku ndodhet aeroporti më i izoluar në botë

Ishulli i Pashkëve: Një vend i çuditshëm ku ndodhet aeroporti më i izoluar në botë

Statujat e pazakonta prej guri në Ishullin e Pashkëve janë vetëm fillimi i historisë së sekreteve që ende i hutojnë historianët sot…

Ishulli i Pashkëve është një nga vendet më të çuditshme në planet që ka tërhequr vëmendjen që kur u zbulua plotësisht rastësisht gjatë Pashkëve, më 5 prill 1722.


Një copë tokë në mes të Oqeanit Paqësor ndodhet pothuajse 4.000 kilometra nga bregu i Amerikës së Jugut dhe 2.000 kilometra nga ishujt më të afërt polinezianë.

Shkëmbi vullkanik i Kilit i Ishullit të Pashkëve quhet gjithashtu Rapa Nui, dhe është më i njohur për statujat e tij mistike prej guri të quajtura Moai, transmeton Telegrafi.

Statuja të çuditshme

Ishulli u zbulua krejt rastësisht nga admirali holandez Jacob Roggeveen. Ai shkroi në ditarin e tij se vendasit ishin më pak të befasuar se ekuipazhi i tij kur u takuan, ndërsa ata gjithashtu treguan interes të madh për anijet, sikur të mos kishin parë asgjë. Ekuipazhi u befasua nga statujat e mëdha përballë detit, para të cilave vendasit do të binin me fytyrë në agim, por ata nuk mund të shpjegonin asgjë për kuptimin apo origjinën e tyre.

Takimi nuk shkoi pa probleme, kështu që admirali holandez u largua me ekuipazhin e tij dhe dyzet vjet më vonë anijet spanjolle u ankoruan atje. Komandanti Don Felipe González y Haeda aneksoi ishullin në emër të mbretit spanjoll dhe vizatoi një hartë të ishullit në proces. Në 1774, marinari anglez James Cook zbarkoi në ishull për t’u siguruar që e gjithë fama që rrethonte statujat ishte e vërtetë. Ai konfirmoi se ky ishull me erë dhe pa pemë është i banuar nga njerëz modestë që jetojnë në kasolle të bëra me shkurre.

gettyImages

Hulumtim i ri

Ai ishte në mëdyshje nga fakti që statujat ishin përmbysur dhe meqenëse ato ishin të ngulitura fort në tokë, ai nuk ishte në gjendje të gjente një arsye kuptimplotë se si mund të kishte ndodhur kjo. Statujat monolitike të shpërndara në të gjithë ishullin kanë habitur ekspertët për shekuj me radhë. Për ta nuk është aspak e qartë pse dhe si banorët e ishullit ndërtuan strukturat kolosale. Rezultatet e një studimi të ri tregojnë se ato janë një udhëzues për ujin e pijshëm.

Sipas njërës prej teorive, kolonët e parë mbërritën në ishull rreth vitit 500 nga ishujt Marquises, i cili është rreth 3850 kilometra larg. Me kalimin e kohës, ata zhvilluan një kulturë të pavarur nga rrënjët e tyre polineziane. Besohet se me kalimin e kohës banorët e ishullit prenë pothuajse të gjitha pemët, kjo është arsyeja pse ishulli i Pashkëve është në rrezik nga erozioni që mund ta fshijë atë nga harta. Për të shpëtuar ishullin, ekspertët paralajmërojnë se është e nevojshme të mbillen mijëra pemë.

Edhe pse turistë nga e gjithë bota vijnë në ishull për të parë me sytë e tyre statujat mistike, Ishulli i Pashkëve ofron edhe atraksione të tjera si fshati antik Orongo në jugperëndim ose liqeni i bukur në kraterin e vullkanit Rano Kau.

Aeroporti më i largët në botë ndodhet në ishullin e Pashkëve. Nëse distanca e aeroporteve botërore Mataveri ose Pascua në Ishullin e Pashkëve llogaritet, bindshëm është “në karantinë”. Ndodhet në kryeqytetin Hanga Roi dhe aeroporti më i afërt është 3759 kilometra larg. Ju mund të fluturoni në ishullin e Pashkëve nga Kili ose Tahiti për më pak se gjashtë orë. Ndërsa disa udhëtarë do të donin të qëndronin në ishull përgjithmonë, të tjerë thonë se katër deri në pesë ditë janë të mjaftueshme për të eksploruar këtë perlë të pazakontë në mes të oqeanit.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Gjëja e parë që shihni në foto zbulon të vërtetën për ju: Deri tani testi më i saktë i personalitetit

Lifestyle
Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë? Shkenca jep disa arsye

Pse disa njerëz nuk e gjejnë dot dashurinë e vërtetë? Shkenca jep disa arsye

Këshilla Lifestyle
“Data më tragjike” në historinë njerëzore po afron - në këtë ditë ngjarjet e errëta përsëriten me shekuj

“Data më tragjike” në historinë njerëzore po afron - në këtë ditë ngjarjet e errëta përsëriten me shekuj

A e dini se...
Tre hapa për të parandaluar qenin tuaj të qëndroj nën këmbë kur punon nga distanca

Tre hapa për të parandaluar qenin tuaj të qëndroj nën këmbë kur punon nga distanca

Kërshëri
Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

Burri hasi në një gur varri me një kod QR - kur e skanoi nuk mund ta imagjinonte se çfarë pa

A e dini se...
Kalo në kategori