LAJMI I FUNDIT:

Ishte shpallur vrasësja më e keqe serike në Australi, falet nëna që vuajti 20 vjet burgim për vrasjen e katër foshnjave të saj

Ishte shpallur vrasësja më e keqe serike në Australi, falet nëna që vuajti 20 vjet burgim për vrasjen e katër foshnjave të saj

Kathleen Folbigg, gruaja e shpallur vrasësi më i keq serik i Australisë, është liruar pas 20 vitesh burg për vrasjen e katër fëmijëve të saj, raporton CNN.

Reklama

Michael Daley, Prokurori i Përgjithshëm i New South Wales, urdhëroi lirimin e Folbigg bazuar në gjetjet paraprake të hetimit që e gjeti atë fajtore për të katër vdekjet.

Në një konferencë për shtyp, Daley tha se kishte folur me guvernatorin dhe rekomandoi një falje të pakushtëzuar, e cila u dha, transmeton Telegrafi.

“Kjo ka qenë një sfidë e madhe për të gjithë të përfshirët. Shpresoj që veprimet tona sot të sjellin një mbyllje për këtë çështje 20-vjeçare”, tha Daley.

Folbigg u dënua në vitin 2003 për tre akuza për vrasje dhe një akuzë për vrasje nga pakujdesia, pas vdekjes së katër foshnjave mbi një dekadë që nga viti 1989. Nuk kishte asnjë provë fizike që Folbigg shkaktoi vdekjen e fëmijëve.

Juria u mbështet në argumentin e prokurorit se shanset që katër foshnja nga e njëjta familje të vdisnin nga shkaqe natyrore para moshës dy vjeçare ishin jashtëzakonisht të vogla, pothuajse të pamundura. Ata gjithashtu morën parasysh përmbajtjen e ditarit të saj, i cili u interpretua veçmas si pranim i fajit.

Vetëm në vitin 2019 hetimi për krimet e saj tregoi se kishte dyshime për fajësinë e Folbigg. Një hetim i ri filloi vitin e kaluar pasi dolën prova të reja shkencore që shpjegonin gjenetikisht vdekjen e fëmijëve. Avokati kryesor që mori pjesë në hetim thekson se ka një sërë provash që tregojnë për fajësinë e Folbigg.

Kathleen Folbigg ishte vetëm 20 vjeç kur u martua. Një vit më vonë ajo lindi Caleb, i cili jetoi vetëm 19 ditë. Vitin e ardhshëm, Folbiggs patën një djalë tjetër, Patrick, i cili vdiq tetë muajsh.

Dy vjet më vonë, Sara vdiq në moshën 10 muajshe. Më pas, në vitin 1999, fëmija i katërt dhe më jetëgjatë i familjes Folbigg, Laura, vdiq në moshën 18 muajshe.

Një hetim i policisë për vdekjen e fëmijëve filloi pasi Laura ndërroi jetë. Por kaluan më shumë se dy vjet përpara se Folbigg të arrestohej dhe të akuzohej. Gjatë kësaj periudhe, martesa e saj dështoi dhe burri i Kathleen bashkëpunoi me policinë për të ngritur akuza kundër saj.

Prokurorët argumentuan se ditarët që ai i dorëzoi policisë, përmbanin mendimet më të thella të një nëne të mbytur nga faji për rolin e saj në vdekjen e fëmijëve të saj.

Nga ekzaminimi i eshtrave të foshnjave nuk u gjet asnjë provë fizike se nëna vrau fëmijët, por duke qenë se nuk kishte shpjegime të tjera për vdekjen e foshnjave, dyshimi u kthye te Folbigg.

Kur e dënoi Folbigg me 40 vjet burg në vitin 2003, gjykatësi Graham Barr kujtoi të kaluarën e saj kur babai i saj vrau nënën e saj. Folbigg ishte vetëm 18 muajshe në atë kohë, kështu që ajo e kaloi pjesën më të madhe të edukimit në një familje kujdestare.

“Është e rrezikshme t’i besosh asaj me një fëmijë, nuk duhet të ndodhë më”, tha gjykatësi Barr në atë kohë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Botë
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Botë
Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Një burrë vdes, një tjetër lëndohet - pasi u goditën nga një dem në festivalin popullor spanjoll

Evropa
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Sonda e NASA-s kthehet në tokë me mostra nga asteroidi pas misionit shtatë-vjeçar

Botë
Kalo në kategori