LAJMI I FUNDIT:

Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga ‘zona e vdekjes’ në Everest në misionin ‘pothuajse të pamundur’

Ishte kapur për një litar dhe po dridhej nga të ftohtit, alpinisti i ngrirë shpëtohet nga ‘zona e vdekjes’ në Everest në misionin ‘pothuajse të pamundur’

Një alpinist malajzian u shpëtua nga “zona e vdekjes” e malit Everest nga udhërrëfyesit dhe një tjetër alpinist.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Gelje Sherpa (Sherpa – një anëtar i një populli tibetian që jeton në shpatet e larta jugore të Himalajeve në Nepalin lindor dhe i njohur për mbështetjen e udhëtarëve të huaj dhe alpinistëve malorë”, 30 vjeç, po drejtonte një klient për në majën e Everestit më 18 maj, kur vuri re alpinistin malajzian të kapur për një litar dhe duke u dridhur nga temperaturat e ngrira.

Duke u nisur në veprim, çifti arriti ta mbështillte alpinistin në një dyshek gjumi dhe ta tërhiqte atë mbi 600 metra më poshtë nga një zonë e malit të njohur si “Ballkoni” – një pikë midis malit Everest dhe Lhotse (mali i katërt më i lartë në botë).

Ngima Tashi Sherpa (djathtas) iu bashkua Gelje Sherpa në misionin e shpëtimit

Ata kishin udhëtuar për rreth gjashtë orë përpara se Ngima Tashi Sherpa, një udhërrëfyes tjetër, t’i bashkohej shpëtimit.

“Ne e mbështollëm alpinistin në një dyshek gjumi, e tërhoqëm zvarrë mbi dëborë ose e bartëm me kthesa në shpinë”, ka rrëfyer Gelje Sherpa. “Të shpëtosh një jetë është më e rëndësishme se të lutesh në manastir”.

Një helikopter më pas e mori alpinistin – emri i të cilit nuk përmendet për arsye privatësie – nga kampi III i lartë 7,162 metra duke e dërguar poshtë në kampin bazë.

“Është pothuajse e pamundur të shpëtosh alpinistët në atë lartësi”, ka thënë Bigyan Koirala, një zyrtar për departamentin e turizmit. “Është një operacion shumë i rrallë”.

Siç bëhet e ditur më tej, nga një rekord prej 478 personave me leje të lëshuara nga Nepali për sezonin e ngjitjeve të Everestit nga marsi deri në maj, të paktën 12 kanë vdekur – numri më i lartë për tetë vjet.

Pesë të tjerë janë ende të zhdukur. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Votim historik në SHBA - Kevin McCarthy shkarkohet nga posti i kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve

Amerika
Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Përdhunuan nënën ukrainase në sy të bashkëshortit, Kievi akuzon dy snajperistët rusë që nën kërcënimin e armës kryen aktin barbar

Evropa
Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Zelenskyy: Kharkivi duhet ta mbajë të fortë frontin lindor me çdo kusht

Evropa
BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

BE-ja do të heq bllokadën prej 13 miliardë eurove ndaj Hungarisë shkaku i Ukrainës

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa
Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Buxheti i përkohshëm amerikan nuk parasheh ndihma për Ukrainën, Biden telefon liderët botërorë

Amerika
Kalo në kategori