LAJMI I FUNDIT:

Ishin nisur me tren, kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Çekisë mbërrijnë në Kiev

Ishin nisur me tren, kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Çekisë mbërrijnë në Kiev

Kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke kanë mbërritur me tren në Kiev për t’u takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe kryeministrin ukrainas, Denys Shmyhal.

Kryeministrat mbërritën në qytet në emër të këshillit të Bashkimit Evropian, tha Shmyal në Twitter, duke vlerësuar “guximin e miqve të vërtetë”.


Udhëheqësit do të diskutojnë për “mbështetjen e Ukrainës dhe forcimin e sanksioneve kundër agresionit rus”, shtoi ai.

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki gjithashtu publikoi në Twitter fotografi teksa shihet me homologun slloven, Janez Jansha dhe atij çek, Petr Fiala.

Gjithçka që po ndodh në Ukrainë
Lexo po ashtu Gjithçka që po ndodh në Ukrainë

“Këtu, në Kievin e shkatërruar nga lufta, po shkruhet historia. Pikërisht këtu, liria lufton kundër botës së tiranisë. Këtu është e ardhmja e të gjithë neve që varet prej një balancimi. BE-ja mbështet Ukrainën, e cila mund të llogarisë në ndihmën e miqve të saj – ne e sollëm këtë mesazh në Kiev sot”, tha ai.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar të bombardojë edhe sot shtetin ukrainas duke shkaktuar viktima dhe dëme materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Kërcënimi për sulm iranian ndaj Izraelit është 'real dhe i besueshëm', thotë Shtëpia e Bardhë

Botë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Salman Rushdie përshkruan momentin kur u godit me thikë - zbulon se çfarë i tha kirurgu pas sulmit të vitit 2022

Botë
Kalo në kategori