LAJMI I FUNDIT:

Ish-koloneli i FSK-së: Prokuroria të sqarojë nëse pati plan për atentat ndaj Kurtit

Ish-koloneli i FSK-së: Prokuroria të sqarojë nëse pati plan për atentat ndaj Kurtit

Afrim Veseli, ish-kolonel i FSK-së, ka kërkuar nga Prokuroria e Shtetit që të dalë me një sqarim dhe të tregojë nëse ka pasur apo jo atentat ndaj kryeministrit të vendit, Albin Kurti.

Ai e konsideron shqetësuese, kërcënimin i cili pretendohet t’i jetë bërë kreut të ekzekutivit, Albin Kurtit.

“Rrezikimi i jetës së cilitdo qytetarë është shqetësim në vete, por kur kërcënim vjen për kryeministrin e vendit, është shumë shqetësuese. Nëse është si i tillë, i vërtetë, atëherë duhet të ndihemi të shqetësuar të gjithë qytetarët e vendit”, tha ish-koloneli në RTV Dukagjini.

Veseli thotë se kërcënimi ndaj kryeministrit duhet të shqetësojë secilin qytetarë të vendit.

“Është interesant që Prokuroria e shtetit që e ka për detyrë ta hetojë, nuk ka asnjë informacion lidhur me këtë. Nëse është i vërtetë ky kërcënim ndaj kryeministrit duhet të ndihemi të shqetësuar të gjithë, por nëse është përdorur për diçka tjetër dhe nuk është i vërtetë atëherë është sërish shqetësim i madh dhe më gjera të tilla nuk duhet të luajmë”.

Opozita komenton raportimet rreth atentatit ndaj Albin Kurtit
Lexo po ashtu Opozita komenton raportimet rreth atentatit ndaj Albin Kurtit

Ai thotë se prokuroria duhet të tregojë nëse ka shtuar masat e sigurisë për kryeministrin.

“Kisha kërkuar nga prokurori i shtetit që të dalë me një deklaratë dhe ta njoftojë publikun që ka pasur apo jo, nëse ka pasur të tregojë që janë rritur masat e sigurisë për kryeministrin”.

“Cila është e vërteta e gjithë kësaj në ditët në vazhdim, do të doja të dëgjoja prokurorin e shtetit por edhe kryeministrin se nëse është abuzim ky lajm atëherë kjo është vepër penal”, u shpreh ai.

Ndryshe, Kurti ka thënë se pa shumë forca policore gjatë vizitës në Shkup, ndërsa televizioni publik në Kosovë raportoi paraprakisht se masat e rrepta të sigurisë u ndërmorën, pas informacioneve se po planifikohej një atentat ndaj tij.

Kurti nuk e mohoi se ka pasur përpjekje për atentat, teksa tha se ka vazhdimisht kërcënime nga Beogradi, por theksoi se nuk ndihet i rrezikuar.

“Kam mësuar që ka shumë kërcënime nga individë e struktura të cilat i kanë rrënjët e tyre në Beogradin zyrtar. Sa erdha nga Shkupi, nuk jam ndier i rrezikuar, por kam parë që kishte shumë forca policore që u kujdesën për këtë mbledhje që e mbajtëm, e ku mysafiri special ishte përfaqësuesi i SPD-së gjermane, Lars Klingbeil”, ka thënë kryeministri Kurti.

Radiotelevizioni Publik i Kosovës (RTK) ka raportuar duke u thirrur në burime brenda institucioneve të sigurisë se ka pasur një tentativë atentati ndaj kryeministrit, “nga atentatorë të mundshëm të ekstremit serbo-maqedonas, të afërt me Federatën Ruse, por nën kontrollin e institucioneve serbe”.

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestimi i kryeshefit të KRU

Arrestimi i kryeshefit të KRU "Gjakova", për çka po kërkohej Krasniqi nga INTERPOL-i

Drejtësi
Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Pas shkarkimit të Kryesuesit të Kuvendit, LVV e LDK në Prishtinë me ambicie për formimin e shumicës

Prishtina
Babë e bir që humbën jetën në Lushnjë, sot kishin nisur punën

Babë e bir që humbën jetën në Lushnjë, sot kishin nisur punën

Lajme
Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës nuk do të ndodhë derisa Ukraina është në luftë me Rusinë

Deputeti ukrainas: Njohja e Kosovës nuk do të ndodhë derisa Ukraina është në luftë me Rusinë

Lajme
“Ma keni marr djalin prej gjinit, sot e ke hala bankën e djalit me lula”, reagon nëna e 15-vjeçarit të vrarë në Drenas

“Ma keni marr djalin prej gjinit, sot e ke hala bankën e djalit me lula”, reagon nëna e 15-vjeçarit të vrarë në Drenas

Elfije Boletini

"Rreziku për pushtimin e Kosovës" - si e alarmoi CIA Shtëpinë e Bardhë për trupat serbe në kufi me Kosovën, pas sulmit në Banjskë

Lajme
Kalo në kategori