LAJMI I FUNDIT:

Inteligjenca britanike: Ukraina thyen linjën e parë të mbrojtjes ruse

Inteligjenca britanike: Ukraina thyen linjën e parë të mbrojtjes ruse

Ukraina ka kaluar me sukses linjën e parë të mbrojtjes ruse në disa pjesë të vendit gjatë 48 orëve të fundit, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Reklama

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se ka pasur operacione “të rëndësishme” në “disa sektorë” në lindje dhe në jug të Ukrainës.

Ai tha se “progres i mirë” është bërë nga trupat në disa zona, ku ata “kanë depërtuar në vijën e parë të mbrojtjes ruse”.

“Në të tjerat, përparimi ukrainas ka qenë më i ngadalshëm”, shkruan në njoftim.

Mbrojtja e Rusisë ka qenë e “përzier”, thotë Ministria e Mbrojtjes, me disa njësi “duke kryer operacione të besueshme të mbrojtjes manovruese” dhe të tjera që tërhiqen “në një farë çrregullimi”.

Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse
Lexo po ashtu Momenti kur Ukraina shkatërron një sistem mbrojtës ajror të forcave ruse

Raportet për viktima ruse po rriten pasi ushtria e saj është e detyruar të tërhiqet “nëpër fushat e tyre të minuara”, tha ministria.

Ndryshe, preisdenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se ka nisur kundërsulmi i Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori