LAJMI I FUNDIT:

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer – flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer – flasin për humbje të mëdha
Reklama

Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar informacionet më të fundit për situatën në Bakhmut të Ukrainës.

Fjala është për raportin ditor që britanikët e përpilojnë nga inteligjenca e këtij vendi, transmeton Telegrafi.


Ata pretendojnë se ukrainasit kanë parandaluar të gjitha kundërsulmet ruse në Bakhmut, dhe kanë arritur të mbajnë nën kontroll territoret që i kanë fituar nga fillimi i luftës.

“Gjatë javës së kaluar forcat ruse kanë bërë përpjekje të kryejnë kundërsulme mbi pozicionet ukrainase, që po avancojnë në pjesët e Orihivit dhe Bakhmutit”, u tha në raportin e britanikëve.

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish
Lexo po ashtu Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Sipas tyre, në të dy këto zona forcat ukrainase kanë arritur të zmbrapsin rusët që tentonin të kryenin sulme, duke ruajtur pozicionet që i kanë që nga qlirimi i disa pjesëve.

“Komentet e publikuara nga komuniteti ushtarak rus tregojnë një zhgënjim ekstrem midis atyre që janë përfshirë në këto kundërsulme, veçanërisht pranë Bakhmutit, me raporte për përparime ‘të konceptuara keq’, mungesë mbështetjeje artilerie dhe viktima të mëdha”, shkruajnë britanikët.

Gjatë nëntë muajve të fundit, forcat ruse në Ukrainë janë treguar të afta për të kryer operacione të fuqishme mbrojtëse. Megjithatë, ata ende tregojnë vetëm aftësi minimale sulmuese. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Izraeli liron 33 palestinezë të burgosur, një prej tyre rrëfen tmerrin e përjetuar

Azia
Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Hamasi liroi izraelitët vëlla e motër, gjatë lirimit mësuan se e ëma u është vrarë

Azia
Pse Katari është i përfshirë

Pse Katari është i përfshirë "kaq shumë" në negociatat mes Izraelit dhe Hamasit?

Botë
Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Rrëfimi për pengun ruso-izraelit, i cili sipas tezës së tij “u arratis nga Hamasi, por u gjet dhe u kthye nga banorët e Gazës”

Botë
Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Hamasi liroi 13-vjeçaren, por jo nënën e saj – rrëfimi i një prej familjarëve të tyre

Botë
Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Grupi i të drejtave të njeriut pretendon se Izraeli po “vjedh” organet nga trupat e palestinezëve

Botë
Kalo në kategori