LAJMI I FUNDIT:

INSTAT: 29 për qind e të dënuarve në Shqipëri janë për çështje droge

INSTAT: 29 për qind e të dënuarve në Shqipëri janë për çështje droge
Foto: Ilustrim

Në Shqipëri, 29% e të dënuarve janë për shkak të trafikimit, shitjes dhe prodhim lëndësh  narkotike.

Reklama

Referuar të dhënave të INSTAT, nga 4956 të burgosur në vitin 2021, 1431 janë vetëm për krime në fushën e drogës.

Ndërsa në vend të dytë renditen të dënuarit për vrasje me 18 % të totalit të të burgosurve në Shqipëri. Ndërsa të dënuarit për vjedhje që zënë 14 % të totalit renditen në vend të tretë.

Referuar të dhënave nga Instituti i Statistikave në Shqipëri 61 % e të dënuarve janë për shkak të krimeve në fushën e drogës, vrasjeve dhe vjedhjeve, ndërsa pjesa tjetër prej 39 % për vepra të tjera penale.

Të dhënat e siguruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, Prokuroria e Përgjithshme dhe Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve tregojnë se femrat rezultojnë viktima në krimet seksuale dhe dhunës në familje.

Në vitin 2021, në totalin e personave të dëmtuar për krime kundër personit, femrat përbëjnë 27,8 % të të dëmtuarve dhe përqindja më e madhe e tyre vihet re në krime seksuale, krime kundër moralit dhe dinjitetit si edhe krime kundër fëmijëve, martesës dhe familjes.

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti përmend sërish shkëmbimin territorial: Ishte për ndarjen e Kosovës, i joshte edhe disa shqiptarë

Kurti përmend sërish shkëmbimin territorial: Ishte për ndarjen e Kosovës, i joshte edhe disa shqiptarë

Lajme
“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

Lajme
Shefi i OSBE-së në Kosovë: Zgjedhjet në veri janë zhvilluar në përputhje me legjislacionin, por situata nuk është e qëndrueshme

Shefi i OSBE-së në Kosovë: Zgjedhjet në veri janë zhvilluar në përputhje me legjislacionin, por situata nuk është e qëndrueshme

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Lajme
Flet mjeku i 24-vjeçarit që mbyti nënën me qese në Përmet

Flet mjeku i 24-vjeçarit që mbyti nënën me qese në Përmet

Lajme
Gjendet pa shenja jete 50-vjeçari në Prizren, dyshimet e para flasin për vetëvrasje

Gjendet pa shenja jete 50-vjeçari në Prizren, dyshimet e para flasin për vetëvrasje

Kronika e Zezë
Kalo në kategori