LAJMI I FUNDIT:

Inspektorati i Arsimit dorëzon kallëzim penal ndaj Shpend Ahmetit dhe dy zyrtarëve të tjerë komunal të Prishtinës

Inspektorati i Arsimit dorëzon kallëzim penal ndaj Shpend Ahmetit dhe dy zyrtarëve të tjerë komunal të Prishtinës

Inspektorati i Ministrisë së Arsimit ka ushtruar kallëzim penal ndaj Komunës së Prishtinës për zgjedhjen e drejtorëve të shkollave në këtë komunë.

Reklama

Kallëzimi penal është dorëzuar më 22 tetor të këtij viti në Prokurorinë Speciale nën dyshimin për shkelje ligjore dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Sipas burimeve të Kallxo.com, kallëzimi penal është dorëzuar për zgjedhjen e 8 drejtorëve të shkollave të Mesme të Larta, 4 zëvendës drejtor për Shkolla të Mesme të Larta, 13 drejtor për Shkolla Fillore të Mesme të Ulëta, 5 zv/drejtor për shkolla Fillore të Mesme të Ulëta dhe 8 drejtor të institucioneve parashkollore.

Fillimisht ishte bërë një kërkesë për inicim të procedurës për kundërvajtje në Gjykatën Themelore në Prishtinë, për mos respektim të vendimit që Inspektorati i Komunës së Prishtinës e kishte lëshuar për anulimin e konkursit për përzgjedhjen e drejtorëve.

Por, pasi kjo nuk ishte zbatuar, Inspektorati më 5 tetor ka parashtruar kallëzim penal në Prokurorinë Speciale, ndaj kryetarit të Komunës, Shpend Ahmeti, drejtores së DKA-së, Shpresa Shala dhe udhëheqësit të sektorit të burimeve njerëzore, Avni Zuka.

Drejtorët që u emëruan në këto shkolla më datën 6 tetor 2021 sipas të dhënave nga sektori i burimeve njerëzor janë: ShML “Sami Frashëri”, Fahrije Retkoceri, ShML “Xhevdet Doda” Azem Jaha, ShML “Abdyl Frashëri” Bekë Mulaj, ShML “28 Nëntori” Islam Nitaj, ShML “Gjin Gazulli” Bujar Gjocaj, ShML “Ali Sokoli” Flamur Bujupi, ShML “Prenk Jakova” Jeta Dida-Bujari.

Ndërsa në Shkollat Fillore të Mesme të Ulëta janë emëruar: ‘Meto Bajraktari’ – Zana Zeqiri, “Mehmet Gjevori” – Arsim Gashi, “Gjergj Fishta” Supije Zhitia, “Hasan Prishtina” – Sofije Bunjaku, “Ali Kelmendi” – Bedrije Pireva Shala, “Pjetër Bogdani” – Dafina Alaj-Miftari, “Avni Rrustemi”- Musli Gashi, në shkollën “Azemi e Salihu” në Dabishevc është emëruar Osman Hyseni.

Si zv/drejtor në shkollën “Andon Z. Çajupi – Besart Ismajli, në shkollën “Zenel Hajdini” është emëruar Shkurta Krasniqi.

Në pozita të drejtorëve në institucionet parashkollore janë emëruar: IP “Yllkat” – Rifadije Sopi, IP “Lulevera” – Mihrije Spahiu, IP “Ardhmëria” – Lumnije Çitaku, IP “Fatosat” – Vlora Maliqi.

Sipas dokumentit të siguruar nga KALLXO.com të burimeve njerëzore, këtë listë e ka aprovuar kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti.

“Kryetari i Komunës së Prishtinës ka aprovuar dhe përzgjedhur kandidatin me më së shumti pikë”, thuhet në vendim.

Nga ana e Ministrisë së Arsimit kanë bërë të ditur sot se kallëzimi penal është ngritur pasi Komuna  e Prishtinës, sipas tyre, gjithë ecurinë e procesit të përzgjedhjes së drejtorëve në institucionet edukativo-arsimore në Komunën e Prishtinës e ka zhvilluar në kundërshtim me legjislacionin në fuqi të Republikës së Kosovës, që rregullon këtë segment.

“Për këtë proces, inspektorët e arsimit, fillimisht i kanë lëshuar komunës rekomandim për anulim të konkursit e më pas kanë nxjerrë edhe vendim, por komuna nuk ka reflektuar. Kurse pas këtyre veprimeve, Inspektorati është detyruar të bëjë kallëzim penal ndaj Komunës së Prishtinës dhe me rastin janë duke u marre institucionet kompetente”, thuhet në një përgjigje të Ministrisë së Arsimit.

Një gjë të tillë e ka përmendur edhe zëvendësministri i Arsimit, Dukagjin Pupovci në konferencë për media, i cili ka thënë bëhet fjale për të gjithë drejtorët, të cilët sipas inspektoratit janë emëruar jashtëligjshëm dhe se është dorëzuar kallëzim penal.

“Shkelja këtu bëhet fjalë për shkak se sipas Udhëzimin Administrativ parashihet që kandidatët të intervistohen nga ana e komisionit vlerësues me përbërje: Një nga komuna, një nga Kuvendi Komunal dhe një nga ministria. Në këtë rast, kanë qenë përfaqësues të DKA-së, ka pasur mungesë të anëtarit të kuvendit komunal si dhe nga ana e MAShTI s’ka marrë pjesë në panel dhe s’është zhvilluar procedura për 40 ditë siç parashihet”, tha Pupovci.

Të mërkurën, disa mësimdhënës të shkollës së mesme “Sami Frashëri” në Prishtinë kanë bojkotuar mësimin me arsyen se nuk pajtohen me përzgjedhjen drejtoreshës së re, Fahrije Retkoceri.

Këtë ditë nxënësit nuk kanë vijuar mësimin dhe zv/ministri Pupovci i ka ftuar mësimdhënësit që t’i kryejnë obligimet e tyre dhe të presin organet e drejtësisë për vendime.

Po ashtu ai tha se sot ka shkuar në këtë shkollë Inspektorati i Arsimit për të biseduar me mësimdhënës që mos ta bojkotojnë mësimin.

Konkursi për drejtor ishte shpallur fillimisht në muajin prill dhe pas disa anulimesh dhe rishpalljesh lista përfundimtare e kandidatëve të pranuar ishte publikuar më 6 tetor 2021.

Në trend Lajme

Më shumë
Të maskuar e të armatosur - Kurti publikon fotografitë e grupit kriminal që sulmuan policinë në veri

Të maskuar e të armatosur - Kurti publikon fotografitë e grupit kriminal që sulmuan policinë në veri

Lajme
Vrasja e policit dhe plagosja në veri, kryeministri dhe zv.drejtori i policisë mbajn konferencë

Vrasja e policit dhe plagosja në veri, kryeministri dhe zv.drejtori i policisë mbajn konferencë

Lajme
Kurti: Ditë e rëndë për vendin tonë, janë 30 persona të armatosur që po vazhdojnë sulmet ndaj Policisë së Kosovës

Kurti: Ditë e rëndë për vendin tonë, janë 30 persona të armatosur që po vazhdojnë sulmet ndaj Policisë së Kosovës

Lajme
Lajmi për vrasjen e policit në Banjskë dhe plagosjes së një tjetri, zë vend në ballinat e mediave botërore

Lajmi për vrasjen e policit në Banjskë dhe plagosjes së një tjetri, zë vend në ballinat e mediave botërore

Lajme
Reagon familja e policit të vrarë në veri: Të vdesësh për atdhe është sikur të rilindësh përsëri

Reagon familja e policit të vrarë në veri: Të vdesësh për atdhe është sikur të rilindësh përsëri

Lajme
Pacolli publikon fotografinë e policit të vrarë në veri

Pacolli publikon fotografinë e policit të vrarë në veri

Lajme
Kalo në kategori