LAJMI I FUNDIT:

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Kompania Maxar Technologies publikoi imazhet satelitore të një fshati në rajonin jugor të Khersonit, të marra para dhe pas shkatërrimit të digës dhe përmbytjes që rezultoi.

Reklama

Në foton e sipërme shihet fshati Korsunka e realizuar me satelit më 15 maj, ndërsa fotografia e poshtme është bërë dje pas përmbytjes së fshatit, transmeton Telegrafi.

Fotografia më poshtë tregon një krahasim të fotove të shtëpive dhe fermave në fshatin Korsunka, më 15 maj dhe dje pas përmbytjes së shkaktuar nga shkatërrimi i digës së Nova Kakhovkës.

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë
Lexo po ashtu Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Deri më tani, më shumë se 1000 njerëz janë evakuuar nga zona. Niveli i ujit në Nova Kakhovka filloi të bjerë mëngjesin e sotëm, pas rritjes së djeshme për shkak të shembjes së digës, njoftoi administrata lokale e ngritur nga Moska, raporton Reuters.

“Niveli i ujit në rrugët e përmbytura më parë të Nova Kakhovka ka filluar të bjerë”, thanë autoritetet lokale në Telegram.

Menjëherë pas prishjes së digës, niveli i ujit në atë qytet u rrit me 11 metra.

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë
Lexo po ashtu Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Sipas të dhënave paraprake, shtatë persona u zhdukën në afërsi të Nova Kakhovkës pas shkatërrimit të hidrocentralit, tha kryetari i bashkisë së qytetit, Vladimir Leontyev, në kanalin e tij Telegram.

Ai shtoi se niveli i ujit në Nova Kakhovka ka rënë për 35 centimetra gjatë natës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë - pesë gjërat që Ukraina pritet të kërkojë nga SHBA

Botë
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Ukraina dhe Polonia arrijnë marrëveshje për politikën e eksportit të mallrave

Evropa
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Kalo në kategori