LAJMI I FUNDIT:

Imamoglu mund të bëhet udhëheqës i opozitës, ai pritet ta sfidojë Kiliçdaroglun për kreun e CHP-së

Imamoglu mund të bëhet udhëheqës i opozitës, ai pritet ta sfidojë Kiliçdaroglun për kreun e CHP-së

Ekrem Imamoglu ka qenë gjithmonë i prerë në kritikat ndaj qeverisë dhe presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan.

Por, kur bëhet fjalë për partinë e tij, kryetari i Stambollit ka zgjedhur me kujdes fjalët, raporton dailysabah.


Megjithatë, papritur, ai hodhi ‘kritika’ ndaj Partisë Popullore Republikane (CHP) pas humbjes në balotazh kundër Erdoganit më 28 maj, transmeton Telegrafi.

Kush është njeriu që e “rrëzoi” pas 25 vitesh Erdoganin?
Lexo po ashtu Kush është njeriu që e “rrëzoi” pas 25 vitesh Erdoganin?

Ai la të kuptohet se mund të sfidonte administratën aktuale të partisë të udhëhequr nga Kemal Kılıçdaroglu.

“Unë do të kandidoj vetëm për një gjë dhe ky është për ndryshimin e madh në Turqi, ashtu siç bëmë në Stamboll”, tha Imamoglu para gazetarëve.

Ai i dha fund dominimit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) në Stamboll pasi në zgjedhjet lokale të vitit mposhti mikun e Erdoganit, Binal Yildirim.

Kryebashkiaku u konsiderua nga disa mbështetës të CHP-së si kundërshtari më i fortë i presidentit aktual Erdogan për zgjedhjet e 14 majit. Në fakt, ai ishte një nga dy kryetarët e komunave, së bashku me Mansur Yavaş të Ankarasë, që pritej të sfidonte Erdoganin në emër të një blloku opozitar prej gjashtë partish.

Megjithatë, blloku ra dakord të emërojë Kılıçdaroglun, i cili ka humbur deri më tani të gjitha zgjedhjet ndaj Erdoganit.

Kryetari i Stambollit i përgjigjet Erdoganit: Kush je ti që e konteston patriotizmin tim o shpifës
Lexo po ashtu Kryetari i Stambollit i përgjigjet Erdoganit: Kush je ti që e konteston patriotizmin tim o shpifës

CHP ka planifikuar që gjatë këtij viti të organizojë zgjedhje brenda partisë për të zgjedhur kryetarin e saj të ardhshëm.

Megjithatë, Kiliçdaroglu nuk tha hapur nëse do të kandidonte sërish për vendin prestigjioz në krye të partisë kryesore opozitare të Turqisë.

“Politika ka nevojë për një model të ri, një të ardhme të re. Ne duhet ta ndërtojmë. Opozita duhet të analizojë se cilat kanë qenë mangësitë e saj. Duhet të promovojmë ndryshimin në krejt opozitën”, tha ai para gazetarëve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Toka mund të goditet këtë javë nga një stuhi tjetër e madhe diellore

Botë
Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Koreja e Veriut hedh qindra balona me mbeturina në Korenë e Jugut

Azia
Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Britaniku me vetëm një goditje mbyt pedofilin rus, i kërkoi marrëdhënie intime vajzës së tij të mitur

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

The Telegraph: Zelenskyt i është kërkuar të mos përmendet anëtarësimi i Ukrainës në samitin e NATO-s

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Kalo në kategori