LAJMI I FUNDIT:

Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kancerit

Humbja e pashpjegueshme e peshës, simptomë e kancerit

Shumë njerëz janë në gjendje të bëjnë çmos për të humbur peshë, por nëse nuk ka ndonjë arsye të qartë se përse po e humbni peshën, atëherë kjo mund të jetë indikator i një sëmundje serioze

Reklama

Një sëmundje serioze shumë lehtë mund të injorohet apo ngatërrohet me sëmundjet sezonale.

Por nëse nuk keni pasur ndryshime në dietë dhe stil të jetës dhe prapëseprapë po humbni peshë, shkoni në vizitë te doktori – kanceri mund të jetë shkaktari prapa kësaj humbje të peshës! – transmeton Telegrafi.

Dr. Sarah Brewer ka shpjeguar për ‘Mail Online’ se përse humbja e pashpjegueshme e peshës është gjë e keqe.

Nëse e humbni 5% të peshës trupore në më pak se gjashtë muaj pa ndjekur ndonjë program për humbje të peshës, atëherë është koha t’i tregoni doktorit – në veçanti nëse jeni duke pasur lodhje.

Humbja e pashpjegueshme e peshës mund të jetë shenjë e një sëmundje të pa diagnostikuar siç janë problemet me lukth  të cilat ndikojnë në absorbimin e nutrientëve, diabeti, depresioni dhe kanceri.

Përderisa në shumicën e rasteve mund të mos jetë kanceri, humbja e pashpjegueshme e peshës mbetet simptomë shqetësuese dhe jo gjithmonë shoqërohet me humbje të apetitit”, ka treguar ajo.

Njëkohësisht humbja e shqisave të nuhatjes dhe shijes mund të jenë shenja të hershme të sëmundjes së Parkinson’it.

Tri simptomat kryesore të Parkinsonit janë: dridhja e padëshiruar e pjesëve të caktuara të trupit; lëvizjet e ngadalta dhe muskujt jo fleksibil. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Njerëzit të cilëve u është hequr zorra qorre janë në rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje serioze

Shëndetësi
Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Një meditim pesëminutësh mund të na ndihmojë të përballemi me stresin

Shëndetësi
Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Për shkak të marramendjes së shpeshtë, një herë marrja e gjakut, pastaj skaneri

Shëndetësi
Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Truk nga kuzhina: Si t’i mbani të freskët sallatën e gjelbër, qepën e re dhe majdanozin edhe deri në shtatë ditë!

Si të…
Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Nutricion
Kalo në kategori