LAJMI I FUNDIT:

Huawei Mate 50 Pro i disponueshëm në tregun global

Huawei Mate 50 Pro i disponueshëm në tregun global
Reklama

Në fillim të këtij muaji, Huawei prezantoi smartfonin Mate 50 Pro dhe tani kjo pajisje është e disponueshme edhe në tregun global.

Mate 50 Pro vjen me një ekran të madh OLED 6.74 inç të mbrojtur nga Kunlan Glass, i cili u përdor në vend të Gorilla Glass për shkak të sanksioneve të SHBA. Rezolucioni është 1,212 x 2,616 piksele, dhe shpejtësia e rifreskimit është 120 Hz. Sensori i gjurmëve të gishtave ndodhet nën ekran.


Pajisja mundësohet nga një procesor Snapdragon 8+ Gen 1, dhe për këtë arsye nuk ka mbështetje për rrjetin 5G. Versioni kinez mbështet lidhjen satelitore, e cila nuk është e disponueshme për modelin global pasi përdor protokollin Beidou Satellite Message 3. Një tjetër ndryshim midis versioneve globale dhe lokale është ndërfaqja e përdoruesit EMUI 13 në vend të Harmony OS 3.0.

Një kamerë selfie 13 MP vendoset në dhëmbin e gjerë në ekran, ndërsa pjesa e pasme është një kamerë e gjerë 50 MP me teknologji XMAGE, hapje të ndryshueshme, autofokus laser dhe stabilizim optik të imazhit, një telefoto periskopike prej 64 gjithashtu me stabilizues optik të imazhit, si. si dhe një kamerë ultra e gjerë nga 13 MP.

Telefoni inteligjent mundësohet nga një bateri 4700 mAh që mbështet karikim me tela 66W, wireless 50W dhe karikim të kthyeshëm me valë 5W.

Mate 50 Pro disponohet në tregun global në ngjyrë të zezë dhe të argjendtë me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme me një çmim prej 1299 euro, ndërsa modeli i lëkurës portokalli ka 8 GB RAM dhe 512 GB memorie të brendshme dhe kushton 1399 euro.

Deri më tani, nuk ka plane që Huawei të lançojë modelin Mate 50 në tregun global, ndërsa modelet Mate 50E dhe Mate 50 RS Porsche Design definitivisht nuk do të “dalin” nga Kina. /Telegrafi/