LAJMI I FUNDIT:

Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet

Hoxha: Kurti mund të shkarkohet apo të dorëhiqet
Ylli Hoxha

Presioni i shtuar ndërkombëtar si pasojë e situatës së krijuar në veri të vendit, mund të çojë deri në dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti, apo edhe shkarkimit të tij.

Reklama

Kështu ka deklaruar në “Debat Plus”, analisti politik, Ylli Hoxha, i cili po ashtu tha se ekziston edhe mundësia që Kurti t’i përgjgjet pozitivisht kërkesave të ShBA-së.

“Një qeveri që përballet me një antagonizëm të tillë nga ShBA-të e ka vështirë të mbijetojë. Ose do të detyrohet t’i përgjigjet kërkesave që janë shtruar nga ambasadori, ose do të përballet me presion të shtuar nga ndërkombëtarët që do të rezultojë me dorëheqje ose shkarkim, apo zgjedhje të reja”.

“Mendoj që nëse ka pasur qëllim ta shkundë sistemin ndërkombëtar për ta kuptuar që kemi ngecje, mendoj që ia ka dalë, e ka shpërfaqur problemin”, ka thënë ai.

Sipas tij, Kurti ka pasur të drejtë në vendimet e tij për veriun, por është vështirë të mbijetojë një qeveri pa mbështetjen e ShBA-së.

“Kurti ka vendosur ta sfidojë gjendjen tonë e status-quos. Vendimi që e ka marrë nuk është i padrejtë, as i palogjikshëm, asgjë e madhe që ka ndodhur. Me hy kryetari i një komune në një institucion komunal nuk do të duhej ta shkaktonte këtë krizë. Kjo krizë shkaktohet nga marrëdhëniet e shthurura që i kemi paluar që sa e sa vjet. Partnerët nuk e thonë një gjë të qartë, veriu i Kosovës nuk qenka i njëjtë sikurse pjesa tjetër e Kosovës”, ka thënë ai.

Ai ritheksoi se nëse vazhdon kështu situata në Kosovë mund të ketë zgjedhje. /Dukagjini/

Në trend Lajme

Më shumë
Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Dosja e tre të arrestuarve për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Drejtësi
Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Projektligji për nënshtetësinë, Balla: Qytetarët e Kosovës mos të testohen për gjuhën

Lajme
Osmani pas takimit me Biden thotë se ka marrë garanca për mbështetjen e vazhdueshme amerikane ndaj Kosovës

Osmani pas takimit me Biden thotë se ka marrë garanca për mbështetjen e vazhdueshme amerikane ndaj Kosovës

Lajme
“Nuk je drejtoresh me na tregu çka me fol”, “Nuk e kam të qartë pse u preke kaq shumë” – përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së

“Nuk je drejtoresh me na tregu çka me fol”, “Nuk e kam të qartë pse u preke kaq shumë” – përplasje mes deputetëve të PDK-së dhe LDK-së

Lajme
Boshnjakët ankohen te Kurti për trajtimin e tyre në Serbi

Boshnjakët ankohen te Kurti për trajtimin e tyre në Serbi

Lugina
Profil për Dervish Carën, tetovari që tmerroi diplomacinë ruse

Profil për Dervish Carën, tetovari që tmerroi diplomacinë ruse

Kulturë
Kalo në kategori