LAJMI I FUNDIT:

Hovenier takon ministren Rizvanolli: ShBA-të mbështesin tranzicionin energjetik të Kosovës

Hovenier takon ministren Rizvanolli: ShBA-të mbështesin tranzicionin energjetik të Kosovës

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier është takuar dje me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli.

Në një postim në “X”, Hovenier ka shkruar se ShBA-të vazhdojnë të mbështesin tranzicionin e Kosovës drejt një të ardhme më të qëndrueshme energjetike.

“Takim i mirë me ministren Artane Rizvanolli. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të mbështesin tranzicionin e Kosovës drejt një të ardhmeje më të qëndrueshme energjetike, veçanërisht përmes USAID-it dhe programeve të MCC”, ka shkruar Hovenier.


Ambasadori ka theksuar se mezi presin përparim në udhërrëfyesin për energjinë.

“Gjithashtu mezi presim përparimin e vazhdueshëm në Udhërrëfyesin e Energjisë. E ardhmja energjetike e Kosovës është e ndritshme!”, ka shkruar Hovenier./Telegrafi/