LAJMI I FUNDIT:

Hovenier, Osmani e Kurti përkujtojnë Madeleine Albright: Ishte një mike e vërtetë e Kosovës, shpëtoi shumë jetë

Hovenier, Osmani e Kurti përkujtojnë Madeleine Albright: Ishte një mike e vërtetë e Kosovës, shpëtoi shumë jetë

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, së bashku me presidenten Vjosa Osmani, në përvjetorin e vdekjes së sekretares amerikane të Shtetit, Madeleine Albright, kanë bërë homazhe para bustit të saj në kryeqytet.  

Reklama

Hovenier, në llogarinë e tij në Twitter ka thënë se Albright, ishte mike e vërtet e Kosovës, e cila ka shpëtuar jetë të panumërta.

“Sot, iu bashkova presidentes Vjosa Osmani për të bërë homazhe për Sekretaren Albright në njëvjetorin e vdekjes së saj. Lidershipi i Sekretares Albright në regjion ka shpëtuar jeta të panumërta. Një mike e vërtetë e Kosovës, puna dhe trashëgimia e saj mishërojnë partneritetin e fuqishëm midis dy vendeve tona”, tha ai.

Ndërsa Osmani ka thënë se populli i Kosovës do ta kujtojë atë përgjithmonë si një fanar shprese në kohët tona më të errëta.

“Së bashku me ambasadorin e SHBA-ve, Hovenier nderuam ish-sekretaren Madeleine Albright në përvjetorin e ndarjes nga jeta. Populli i Kosovës do ta kujtojë atë përgjithmonë si një fener shprese në kohët tona më të errëta. Ne vazhdojmë të udhëhiqemi nga lidershipi i saj shembullor”, ka shkruar Osmani në Twitter.

Edhe kryeministri i vendit, Albin Kurti ka kujtuar në njëvjetorin e ndarjes nga jeta ish Sekretaren amerikane të Shtetit, Madeleine Albright. Kurti ka thënë se ajo e kuptoi thellë dhimbjen e të tjerëve dhe e kaloi jetën e saj duke mbrojtur lirinë, përfshirë atë të Kosovës.

“Sot, një vit nga vdekja e saj, ne nderojmë Madeleine Albright, një diplomate e njohur dhe sekretaren e parë femër të shtetit. Pasi u largua nga vendi i saj gjatë Luftës së Dytë Botërore, ajo e kuptoi thellë dhimbjen e të tjerëve dhe e kaloi jetën e saj duke mbrojtur lirinë, përfshirë atë të Kosovës”, ka shkruar Kurti në Twitter.