Pas lansimit në Kinë dhe Evropë, Honor 7X po vjen në Shtetet e Bashkuara. Telefoni i buxhetit të ultë i Huawei me një ekran 18:9, 3GB RAM dhe 32GB hapësirë ​​ruajtëse është gati për parapagim për $ 199. Telefoni përmban një procesor octa-core Kirin 659, një bateri 3340 mAh dhe një ekran me 5.9 inç, 2160 x 1080 piksel.

Ndërsa 32GB magazinim i integruar është mjaft mirë për një telefon në këtë rang çmimesh, ka edhe një vend i caktuar për microSD me mbështetje për kartat deri në 256GB nëse keni nevojë për më shumë hapësirë ruajtje. Në anën e pasme të telefonit ka një sistem të dyfishtë kamerash me një 16MP dhe një kamera 2MP, dhe në pjesën e përparme ka një kamera selfie 8MP.

Honor 7X nuk është krejt një telefon pa kompromis.Pajisja ka procesorin më të fundit të rangut të mesëm të Huawei-it në vend të një prej procesorëve më të fuqishëm të kompanisë. Ajo ka 802.11b / g / n WiFi në vend të 802.11ac më të shpejtë. Dhe ka një mikro USB 2.0 por jo një USB 3.0 Type-C port.

Telefoni ka një sensor gjurmë gishtash, Bluetooth 4.1 dhe mbështetje për një kartë SIM të dytë nëse nuk keni nevojë të përdorni një kartë microSD.