LAJMI I FUNDIT:

Hibridi elektrik BMW X3, mundësi të mirë qarkullimi pa shpenzim derivatesh (Foto)

Hibridi elektrik BMW X3, mundësi të mirë qarkullimi pa shpenzim derivatesh (Foto)

Kursim i përkryer për derivate, po që se udhëtohet në distanca të shkurtra

Reklama

Në fillim të këtij viti BMW e prezantoi modelin elektrik iX3 concept, i cili do të jetë rival kryesor për Jaguar I-Pace dhe Mercedes EQC, transmeton Telegrafi.

Të njëjtin e kemi parë teksa testohej në mot të ftohtë, ndërsa besohet se do të mund të lëvizë për 400 kilometra me një mbushje të vetme.

Por, atë nuk duhet ngatërruar me hibridin e elektrifikuar X3, që pritet të arrijë para modelit tërësisht elektrik. Thuhej se mund të arrijë me 252 deri në 365 kuajfuqi, por BMW Blog insiston se do të jetë edhe më i fuqishëm.

Burimet e brendshme nga Munihu, bëjnë të ditur se do të arrije me motorin 2.0-litra dhe katër cilindra, bashkë me pjesën elektrike prej 330e.

Hibridi i elektrifikuar do t’i ketë 275 kuajfuqi, si dhe mundësinë të lëvizë për 50 kilometra me një bateri. Në këtë formë, po që se udhëtohet në relacione të shkurtra, si nga 25 kilometra për të shkuar dhe kthyer prapa, nuk ka nevojë për aktivizimin e motorit me naftë apo benzinë.

Këtë sistem pune, e kemi parë edhe te Kia Niro, vetëm se ky X3 është shumë më luksoz dhe i kompletuar kur të arrijë me 2020. I njëjti do t’i paraprijë modelit tërësisht elektrik nga BMW që vjen në fund të vitit të ardhshëm apo më 2021. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Turqia prezantoi një makinë fluturuese - ja si duket ajo, bëhen të ditura specifikat e saj

Auto
“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

“Koleksioni i bardhë”, shiten 60 vetura Porsche që sipas ekspertëve secila mund ta ketë vlerën e një milion dollarëve

Auto
Italiani voziti një kamion në dy rrota dhe vendosi një rekord Guinness

Italiani voziti një kamion në dy rrota dhe vendosi një rekord Guinness

Auto
Mercedes-AMG prezanton GLC Coupe të re: Dizajn elegant me performancë të lartë

Mercedes-AMG prezanton GLC Coupe të re: Dizajn elegant me performancë të lartë

EVs
VW Golf elektrik do të prodhohet në Wolfsburg ndërsa Trinity në fabrikën e Zwickau

VW Golf elektrik do të prodhohet në Wolfsburg ndërsa Trinity në fabrikën e Zwickau

Auto
Drejtuesit gjermanë tani mund të paguajnë karburantin përmes Mercedes-Benz-it të tyre

Drejtuesit gjermanë tani mund të paguajnë karburantin përmes Mercedes-Benz-it të tyre

Auto
Kalo në kategori