LAJMI I FUNDIT:

Helikopterët rusë hapin zjarr ndaj kolonës së automjeteve ushtarake të Wagnerit

Helikopterët rusë hapin zjarr ndaj kolonës së automjeteve ushtarake të Wagnerit

Karvani ushtarak që po udhëtonte jashtë qytetit të Voronezhit u sulmua nga forcat ajrore ruse.

Reuters bërë të ditur se helikopterët rus kanë qëlluar një kolonë të armatosur të grupit mercenarë rus, Wagner.


Kamionët që transportonin automjete ushtarake u panë duke lëvizur përgjatë autostradës M4, e cila lidh Voronezhin dhe Moskën përmes rajonit të Lipetsk.

Voronezh është një nga dy qytetet – tjetri është Rostov-on-Don, më në jug – në të cilin mercenarët e Wagneri thuhet se po i kontrollon me direktivat e Yevgeny Prigozhin.

Ndërkohë, Wagner raportohet se kanë rrëzuar një aeroplan dhe një helikopter duke shkaktuar edhe tre viktima.

Ndryshe, presidenti rus Vladimir Putin këtë rebelim të Prigozhinit e ka cilësuar si tradhti dhe ‘thikë pas shpine për Rusinë’. /Telegrafi/