LAJMI I FUNDIT:

Haradinaj homazhe te Kompleksi memorial i familjes Berisha: Ta dinë brezat e rinj se liria dhe shteti e ka çmimin e vet

Haradinaj homazhe te Kompleksi memorial i familjes Berisha: Ta dinë brezat e rinj se liria dhe shteti e ka çmimin e vet

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, bëri homazhe te Kompleksi Memorial i Familjes Berisha dhe në varrezat e Dëshmorëve në Suharekë, ndërsa tha se dhimbja ende është e gjallë dhe se trupat e 20 të vrarëve ende nuk janë kthyer.

Haradinaj tha se edhe pas kaq vitesh ende disa nga trupat e të vrarëve nuk dihet ku janë.

“Janë ditë të dhimbjes këto ditë në Kosovë…. Ta dinë brezat se liria dhe shteti e ka çmimin e vet…”, tha Haradinaj.

Për nder të kësaj masakre është hapur edhe një muze në qendër të këtij qytetit.

Ndryshe, 22 vjet më parë, forcat serbe, fillimisht kishin shtënë me armë zjarri në drejtim të rreth 50 anëtarëve të familjes Berisha, e më pas viktimat e të plagosurit i kishin bartur në një kafiteri, ku i kishin gjuajtur me bomba, për t’u siguruar se askush s’do të mbijetojë.

Prej këtyre viktimave, tre janë që kanë shpëtuar.

Nga ky numër i viktimave, 19 janë nën moshën 18 vjeçare. Ndërkaq, nga 50 viktimat, ende nuk dihet për 20 prej tyre.  /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Protestat e dhunshme ndaj KFOR-it në Zveçan, arrestohet një serb i kërkuar nga policia

Protestat e dhunshme ndaj KFOR-it në Zveçan, arrestohet një serb i kërkuar nga policia

Lajme
'Subvencionet 1', i akuzuari mohon të jetë ai në videot për të cilat Prokuroria pretendon se është duke pranuar ryshfet

'Subvencionet 1', i akuzuari mohon të jetë ai në videot për të cilat Prokuroria pretendon se është duke pranuar ryshfet

Drejtësi
Shqiptari shpallet në kërkim në Turqi, akuzohet për “fyerje të Islamit”

Shqiptari shpallet në kërkim në Turqi, akuzohet për “fyerje të Islamit”

Lajme
Kurti takon bashkatdhetarët në Hamburg, diskuton për zhvillimet në Kosovë dhe mbështetjen për diasporën

Kurti takon bashkatdhetarët në Hamburg, diskuton për zhvillimet në Kosovë dhe mbështetjen për diasporën

Lajme
Kurti viziton Portin e Hamburgut, i kërkon Gjermanisë skanerë me rreze X për ta rritur sigurinë në kufijtë e Kosovës

Kurti viziton Portin e Hamburgut, i kërkon Gjermanisë skanerë me rreze X për ta rritur sigurinë në kufijtë e Kosovës

Lajme
Kurti takohet me Plenkoviqin gjatë pushimit të pjesës së parë mes Shqipërisë e Kroacisë

Kurti takohet me Plenkoviqin gjatë pushimit të pjesës së parë mes Shqipërisë e Kroacisë

Lajme
Kalo në kategori