LAJMI I FUNDIT:

Guardia di Finanza jep detajet e konfiskimit të drogës në Kosovë – publikon edhe pamjet e aksionit ndërkombëtar

Guardia di Finanza jep detajet e konfiskimit të drogës në Kosovë – publikon edhe pamjet e aksionit ndërkombëtar

Përfaqësuesit e Komandës Krahinore të Guardia di Finanza të rajonit Calabria, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës dhe Policinë Kriminale Shqiptare, kanë zbuluar një trafik ndërkombëtar të mbi 400 kilogramë kokaine brenda një kontejneri nga Amerika e Jugut.

Reklama

Kështu e fillon shkrimin rreth njoftimit, Guardia di Financa, sipas të cilit institucion, ngarkesa e paligjshme u identifikua nga Fiamme Gialle dhe nga oficerët e Agjencisë Doganore të Gioia Tauro përmes skanimit me rreze X, të kryer me pajisje të sofistikuara në portin e Gioia Tauro, të një kontejneri “tranzit” nga porti i Santos (Brazil) dhe që i drejtohej një kompanie me qendër në Lipjan (Kosovë).

Për të identifikuar autorët e trafikut të madh të paligjshëm, thuhet ndër tjerash, përcjell Telegrafi, Prokuroria Publike e Calabria, DDA, e drejtuar nga avokati Giovanni Bombardieri, i ndihmuar nga zëvendësprokurori Calogero Gaetani Paci dhe zëvendësavokati Francesco Ponzetta, urdhëroi ekzekutimin e filialit ndërkombëtar.

Guardia di Finanza tregon vlerën e drogës së konfiskuar në Kosovë, nëse do të shitej me pakicë
Lexo po ashtu Guardia di Finanza tregon vlerën e drogës së konfiskuar në Kosovë, nëse do të shitej me pakicë

Në përfundim të operacionit ndërkombëtar antidrogë, i cili përfundoi mbrëmë në Ballkan, Guardia di Finanza, policia shqiptare dhe kosovare, pasi ndoqën kontejnerin gjatë tërë udhëtimit, sekuestruan 400 “pako” kokainë të pastër, për një total prej 400 kilogramësh, të fshehura në kuti që përmbajnë zyrtarisht “pulë”.

Si rezultat, shkruan Guardia di Finanza, 25 persona, përfshirë punëtorë, punonjës dhe shoferë të ndërmarrjes së lartpërmendur, iu nënshtruan arrestimit të policisë, përfshirë 7 nën arrest për trafik ndërkombëtar droge. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Lajme
Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Lajme
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Kalo në kategori