LAJMI I FUNDIT:

Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit

Gruaja e George Clooney rrëfen sekretin e bukurisë dhe shkëlqimit
(Foto: Getty Images)
Reklama

Amal Clooney, bashkëshortja e aktorit të njohur George Clooney, ka treguar se një ushqim që ha çdo ditë është përgjegjës për pamjen e saj perfekte. Domethënë, dita nis me alga deti.

Algat e detit janë të pasura me jod, hekur, kalcium, kolagjen, aminoacide dhe fibra.


Ato përmbajnë proteina dhe minerale, por duhet pasur kujdes se jo të gjitha algat janë të ngrënshme dhe se disa mund të jenë toksike për trupin. Edhe pse mund të konsumohen me çdo vakt, është mirë që ditën ta nisni me to.

Amal Clooney tërheq vëmendjen në Venecia me veshjen e saj
Lexo po ashtu Amal Clooney tërheq vëmendjen në Venecia me veshjen e saj

Amal gjithashtu ha shpesh supë me alga deti.

Receta për këtë pjatë është e thjeshtë dhe algat rihidratohen duke e vendosur në një enë me ujë dhe supa përgatitet me selino, mollë, tranguj dhe speca të përpunuara në shtrydhëse frutash e perimesh, më pas shtohen përbërësit e tjerë.

Pritini algat e detit dhe selinon në copa dhe shtoni në supë dhe rregulloni me pak piper dhe kripë.


George dhe Amal Clooney marrin vëmendjen me dukjen elegante në festivalin e Filmit në Venecia
Lexo po ashtu George dhe Amal Clooney marrin vëmendjen me dukjen elegante në festivalin e Filmit në Venecia

Në një rast, avokatja tregoi se në tenin e shëndetshme dhe të shndritshëm, si edhe në dukjen e bukur, ndikojnë pikërisht algat që kanë një efekt pozitiv në lëkurë.

Algat e detit (falë kolagjenit) përmirësojnë elasticitetin e lëkurës që ka një pamje të lëmuar, nxit rritjen e flokëve, është e pasur me omega-3 dhe minerale, si dhe fibra, që janë thelbësore për shëndetin e zorrëve. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Heidi Klum dhe vajza e saj vazhdojnë bashkëpunimin duke prezantuar një koleksion të ri të të brendshmeve

Heidi Klum dhe vajza e saj vazhdojnë bashkëpunimin duke prezantuar një koleksion të ri të të brendshmeve

Femra
Palltot e lëkurës, fiksimi i gocave të famshme për këtë sezon

Palltot e lëkurës, fiksimi i gocave të famshme për këtë sezon

Moda
Jennifer Lopez në një kombinim biznesi, por të relaksuar: Atlete për të shkuar në zyrë, pse jo?

Jennifer Lopez në një kombinim biznesi, por të relaksuar: Atlete për të shkuar në zyrë, pse jo?

Moda
Cikli menstrual dy herë në muaj: Shtatë shkaktarët e këtij fenomeni

Cikli menstrual dy herë në muaj: Shtatë shkaktarët e këtij fenomeni

Këshilla dhe arsye
Vjehrra juaj është vërtet toksike apo keni sajuar? Sinjalet e fshehura e zbulojnë atë, nëse flet kështu për fëmijët dhe paratë...

Vjehrra juaj është vërtet toksike apo keni sajuar? Sinjalet e fshehura e zbulojnë atë, nëse flet kështu për fëmijët dhe paratë...

Këshilla dhe arsye
Koka e butë e bebit. Çfarë duhet të bëjmë?

Koka e butë e bebit. Çfarë duhet të bëjmë?

Këshilla për prindër
Kalo në kategori