LAJMI I FUNDIT:

Google dëshiron të shtojë një veçori të re në Chrome – Firefox dhe Safari nuk pajtohen

Google dëshiron të shtojë një veçori të re në Chrome – Firefox dhe Safari nuk pajtohen

Një version testues i veçorisë “dritare në dritare” në versionet e reja të Chrome do të tregojë shumë më tepër sesa riprodhimi i videos, thotë Google.

Reklama

“Chrome beta 111” më i fundit përfshin një version testues të veçorisë, i cili do ta bëjë më të dobishëm veçorinë.

Në vend që të shërbejë vetëm për video, Google do të lejojë shfaqjen e çdo përmbajtjeje të uebit në një dritare lundruese që ndodhet sipër dritareve të tjera.

Funksioni i ri, i quajtur “Document Picture-in-Picture”, mund të jetë i dobishëm për gjëra të tilla si titrat, përshkrimet e përmbajtjes së dritares kryesore dhe paraqitjet e përmbajtjes.

Sigurisht, nëse një numër i madh ueb-faqeve fillojnë të përdorin dokumente foto-në-foto, do të ishte mirë të shihej që veçoria të arrijë edhe shfletuesit jo të bazuar në Chrom. Për momentin, megjithatë, nuk është e qartë se kur do të ndodhë kjo.

Një nga anëtarët e ekipit që zhvillon funksionin pyeti ekipet pas Firefox dhe Safari për mendimin e tyre, por nuk mori një përgjigje konkrete.

Mozilla ka shprehur shqetësime për përdorimin e veçorisë për dritare të bezdisshme, ndërsa Apple nuk është e sigurt nëse kjo veçori do të jetë e mundur ndonjëherë në iOS.

Sipas Chrome, funksioni do të testohet deri në versionin 115, i cili do të dalë diku në qershor. Pas kësaj, prodhuesi do të mendojë për prezantimin e funksionit dhe zhvillimin e mëtejshëm të tij. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Instagrami së shpejti mund të marrë chatbotin e vet të AI

Teknologji
Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Taksitë fluturuese në Izrael filluan me fluturime testuese për pasagjerët

Teknologji
Shumica e vendeve të BE-së kundër tarifës së rrjetit për Big Tech

Shumica e vendeve të BE-së kundër tarifës së rrjetit për Big Tech

Teknologji
Apple ka blerë startupin Mira që prodhon kufje me teknologji AR

Apple ka blerë startupin Mira që prodhon kufje me teknologji AR

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Teknologji
Kalo në kategori