LAJMI I FUNDIT:

Goditja e madhe ndaj Rusisë – çfarë është sistemi SWIFT dhe çfarë efekti do të kenë sanksionet?

Goditja e madhe ndaj Rusisë – çfarë është sistemi SWIFT dhe çfarë efekti do të kenë sanksionet?

BE, Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara sapo kanë lëshuar një deklaratë të koordinuar që dënon pushtimin rus.

Reklama

“Ndërsa forcat ruse kryejnë sulmet ndaj Kievit dhe qyteteve të tjera të Ukrainës, ne jemi të vendosur të vazhdojmë t’i imponojmë Rusisë kosto që do ta izolojnë më tej Rusinë nga sistemi financiar ndërkombëtar dhe nga ekonomitë tona”, kanë thënë ata.

Masat që do të zbatohen në ditët në vijim përfshijnë heqjen e “bankave të zgjedhura ruse nga sistemi i mesazheve Swift”.

Por çfarë është Swift?

Swift është arteria financiare globale që lejon transferimin e qetë dhe të shpejtë të parave përtej kufijve.

Shkëputja e Rusisë nga sistemi global i pagesave SWIFT do të ishte një nga sanksionet më të ashpra që Perëndimi mund të vendosë.

Por kjo do të sillte gjithashtu dhimbje për bankat e huaja dhe kreditorët e tjerë që bëjnë biznes me këtë vend, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Sistemi, i cili ka selinë e tij në Belgjikë, përdoret nga më shumë se 11,000 institucione financiare në më shumë se 200 vende dhe territore për të dërguar para dhe informacion tek njëri-tjetri.

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe BE bien dakord për të shkëputur bankat ruse nga SWIFT
Lexo po ashtu Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe BE bien dakord për të shkëputur bankat ruse nga SWIFT

Ai është një ingranazh i rëndësishëm në sistemin financiar botëror dhe i mbikëqyrur nga bankat qendrore në Shtetet e Bashkuara, Japoni dhe Evropë.

Dhe masa do të kishte një ndikim të madh, duke dëmtuar ekonominë ruse menjëherë dhe në afat të gjatë.

Kjo do ta pengojë Rusinë nga shumica e transaksioneve financiare ndërkombëtare, duke përfshirë fitimet ndërkombëtare nga prodhimi i naftës dhe gazit, të cilat në përgjithësi përbëjnë më shumë se 40% të të ardhurave të vendit. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Hapet Thirrja Publike për subvencionim të pajisjeve efiçiente për ngrohje, qytetarët mund të aplikojnë deri më 22 nëntor

Ekonomi
Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

Subvencione nga qeveria për pompat termike - zgjidhni ECOTEK për ngrohjen e shtëpisë tuaj

ECO TEK
Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Ujë Kllokoti i bashkohet familjes RUGOVE

Korporata Rugove
Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Instituti GAP përmes grafike paraqet komunat në Kosovë që kanë pagën më të lartë dhe me të ulët në sektorin privat

Ekonomi
Mirësevini në BauOutlet! – Fushë Kosovë

Mirësevini në BauOutlet! – Fushë Kosovë

Bau Market
Ngjarja e vitit në American Retail Park në Pejë

Ngjarja e vitit në American Retail Park në Pejë

American Retail Park
Kalo në kategori