LAJMI I FUNDIT:

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme
Reklama

Një gjykatës i New Yorkut ka konstatuar se Donald Trump ka kryer mashtrime për vite me radhë gjatë ndërtimit të perandorisë së pasurive të paluajtshme që e katapultoi atë drejt famës dhe Shtëpisë së Bardhë.

Gjykatësi Arthur Engoron, duke vendosur të martën në një padi civile të ngritur nga Letitia James, prokurorja e përgjithshme e New Yorkut, zbuloi se ish-presidenti amerikan dhe kompania e tij mashtruan bankat, kompanitë e sigurimeve dhe të tjerët duke mbivlerësuar masivisht asetet dhe duke ekzagjeruar vlerën neto të tyre, raporton theguardian.


Vendimi, i cili vjen disa ditë përpara fillimit të një gjyqi pa juri, është mohimi më i fortë deri më tani i imazhit të krijuar me kujdes – Trump, manjat i pasur dhe mendjemprehtë i pasurive të paluajtshme.

Sa të mëdha janë problemet ligjore të Donald Trumpit?
Lexo po ashtu Sa të mëdha janë problemet ligjore të Donald Trumpit?

James e paditi Trumpin në shtator të vitit 2022, duke e akuzuar atë dhe Organizatën Trump se kanë gënjyer për një dekadë rreth vlerave të aseteve dhe vlerën neto për të siguruar kushte më të mira marrjes së kredive bankare dhe sigurime.

Ajo ka thënë se Trump e rriti vlerën neto të pasurive deri në 3.6 miliardë dollarë (3.41 miliardë euro) në pasqyrat financiare vjetore, të cilat iu prezantoi bankave dhe siguruesve.

Prokurori i Përgjithshëm ka thënë se asetet, vlerat e të cilave janë fryrë përfshijnë pasurinë e Trump në Mar-a-Lago në Florida, apartamentin nën çati në Kullën Trump të Manhattanit, dhe ndërtesa të ndryshme zyrash dhe fusha golfi. Ai urdhëroi kompaninë të anulojë certifikatat e saj të biznesit në New York. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Rrëfimi i izraelites së liruar nga Gaza: Në fillim na jepnin mish pule me oriz dhe ushqim të konservuar – më vonë mbetëm pa ushqim

Azia
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kalo në kategori