LAJMI I FUNDIT:

Gjumi i rregullt gjatë ditës zvogëlon rrezikun e demencës

Gjumi i rregullt gjatë ditës zvogëlon rrezikun e demencës
(Foto: Pexels)

Gjumi i pasdites ndihmon në parandalimin e demencës, tregon një studim i ri.

Një sy gjumë gjatë ditës mund ta ngadalësojë ritmin me të cilin truri juaj tkurret, duke e mbajtur atë më të madh dhe më të shëndetshëm në moshën e mesme dhe të vjetër.


Shkencëtarët në University College London përdorën të dhëna nga 378.932 britanikë të moshës nga 40 deri në 69 vjeç. Skanimet treguan se truri i dremitësve dukej 2.6 deri në 6.5 vjet më i ri.

Gjumi i pasdites ndihmon në mirëqenien e trurit
Lexo po ashtu Gjumi i pasdites ndihmon në mirëqenien e trurit

“Për disa njerëz, dremitjet e shkurtra gjatë ditës mund të jenë një pjesë e enigmës që ndihmon në mbajtjen e trurit të shëndetshëm ndërsa plakemi. Shpresoj se ky studim mund të ndihmojë në zvogëlimin e stigmës që ekziston ende rreth dremitjes gjatë ditës”, është shprehur autorja kryesore e studimit, Dr Victoria Garfield.

Studiuesit sugjerojnë se një sy gjumë deri në 30 minuta në orët e para të pasdites është më i miri. Ata thanë se mund ta mbrojë trurin nga përkeqësimi i shkaktuar nga mungesa e gjumit të mjaftueshëm gjatë natës. /Telegrafi/

Gjumi gjatë ditës, shumë i nevojshëm
Lexo po ashtu Gjumi gjatë ditës, shumë i nevojshëm

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Si të mbijetojmë 85 e më shumë vite

Kalo në kategori