LAJMI I FUNDIT:

Gjithçka që duhet të dini për zymbylin, një nga paralajmëruesit e pranverës: Konsiderohet si simbol i dashurisë së qëndrueshme

Gjithçka që duhet të dini për zymbylin, një nga paralajmëruesit e pranverës: Konsiderohet si simbol i dashurisë së qëndrueshme

Histori të shumta lidhen me këtë lule të mrekullueshme

Reklama

Kjo lule shumëngjyrëshe njihet për kërcellin e trashë dhe shumë lule të vogla rreth saj.

Zymbyli mbërriti në Evropë në shekullin e 16-të nga Azia, ku u zhvillua më tej, prandaj sot kemi dy lloje – romake dhe holandeze, me ngjyra të llojllojshme, madhësi dhe madje edhe forcë të aromës.

Zymbyli romak ka lule më të rralla, zakonisht me ngjyrë të bardhë, rozë ose blu-blu dhe ka një aromë më intensive. Zymbyli holandez është lloji që shohim më shpesh në vendin tonë, me lule të mbushura dendur në ngjyrë të bardhë, bezhë, rozë, të kuqe dhe vjollcë, transmeton Telegrafi.

Vendi i ngrohtë është ideal për të

Kjo lule me erë të fortë dhe të ëmbël kërkon një vend të ngrohtë të mbrojtur nga rrezet e drejtpërdrejta të diellit. Prandaj, vendosni saksinë me bimën në një vend të tillë. Nëse është në tokë të pasur me lëndë ushqyese dhe të depërtueshme, do të lulëzojë për një kohë të gjatë. Natyrisht, mund të prisni që të ketë erë dehëse kudo që e mbani, qoftë në dhomë apo në kopsht.

Sarah Cuttle Photography

Në saksi, ajo lulëzon natën kur është më freskët

Nëse keni një zymbyl në një saksi, vendoseni atë në një vend pak më të freskët gjatë natës për të zgjatur periudhën e lulëzimit dhe shkurtoni shpejt lulet që kanë çelur. Nëse e mbani në shtëpi, nuk rekomandohet ta mbani në dhomën ku kaloni më shumë kohë, sepse era e fortë e saj në sasi të tepërt mund të shkaktojë dhimbje koke. Mbajeni larg fëmijëve shumë të vegjël, të cilët mund të kenë probleme me stomakun nëse i hanë lulet.

Ujiteni për disa ditë

Ndërsa rritet, zymbyl kërkon që ta ujisni me bollëk, veçanërisht pasi vendndodhja e tij ideale kërkon shumë ekspozim ndaj diellit. Gjëja më e rëndësishme është ta ujitni mirë menjëherë pas transplantimit dhe të vazhdoni të ujitet për disa ditë.

Zymbylat - për ngjyra të hareshme dhe erë dehëse në shtëpi
Lexo po ashtu Zymbylat - për ngjyra të hareshme dhe erë dehëse në shtëpi

Nëse dëshironi ta keni edhe vitin tjetër…

Koha më e mirë për të mbjellë zymbylat është fundi i shtatorit dhe fillimi i tetorit. Nëse klima është e butë, mund ta mbillni pak më vonë.

Kur i blini, kushtojini vëmendje nëse bulbet e zymbylit janë të mira për transplantim, ose zgjidhni mbjelljen me fara.

Mbilleni atë në një saksi në një thellësi midis 15 dhe 20 cm për të lënë hapësirë të mjaftueshme që zymbylit të zhvillojë rrënjë. Në dimër futeni saksinë brenda që lulja të mos thahet nga ngricat.

Nëse e mbillni për herë të parë, bima juaj duhet të rritet plotësisht deri në pranverë. Ju mund ta prisni kërcellin me lulet dhe ta vendosni në një vazo dhe gjethet e tjera të mos i prekni derisa të thahen, sepse roli i tyre më i rëndësishëm është t’i japin lules lëndët ushqyese.

Zymbylet mbillen më shpesh në kopsht, ku mund t’i presësh në fillim të pranverës, para bimëve të tjera, dhe më së shumti pëlqejnë shoqërinë e jargavanëve dhe hortenzive.

Besimi në popull

Legjendat thonë se nëse vish një kurorë me lule zymbyli shumëngjyrëshe, fiton guximin të thuash të vërtetën në çdo kohë. Nëse arrini ta rrokullisni pjesën e brendshme të zymbylit pa e dëmtuar, do të fitoni zemrën e të dashurit tuaj.

Populli gjithashtu beson se aroma e fortë e zymbylit do të rivendosë harmoninë në marrëdhëniet e prishura dhe jepet si shenjë faljeje për shkak të simbolikës bazë që rrjedh nga pamja e lules – përulësia ndaj një luleje që duket si një zile e varur.

Me shekuj kjo lule ka qenë frymëzim për artistët dhe lule e preferuar në mbarë botën, për çka flet edhe fakti se 7 Marsi është shpallur Dita Botërore e zymbylit.

Një simbol i dashurisë së qëndrueshme

Emri “sümbül” fjalë për fjalë do të thotë “kambanë blu”, dhe ekziston gjithashtu një histori e mrekullueshme për një simbolikë tjetër – se ajo rrjedh nga emri i bariut grek Endimon, me të cilin perëndesha e hënës Selena ishte e dashuruar. Domethënë, bariu, falë gjumit të përjetshëm, pati rininë e përjetshme, prandaj perëndesha e bukur zbriste çdo natë nga qielli për ta puthur. Kjo është arsyeja pse motivet e paarritshmërisë dhe melankolisë lidhen me këtë lule.

Kjo lule është shpesh motiv edhe në krijimtarinë tonë popullore, duke filluar nga metafora për bukuri e më shumë. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Nëse bojleri juaj lëshon këtë tingull – mund t'ju vrasë

Bëje vet
Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Aty ku vdekja nuk do të thotë lamtumirë: Në një pjesë të largët të Indonezisë, të ndjerët - dhe trupat e tyre - mbeten pjesë e familjes

Lifestyle
Nuk është mirë të mbani kuti vezësh nga kartoni: Mund të rrezikoni shëndetin

Nuk është mirë të mbani kuti vezësh nga kartoni: Mund të rrezikoni shëndetin

Bëje vet
Horoskopi vjetor për 2023: Zbuloni se çfarë ju pret...

Horoskopi vjetor për 2023: Zbuloni se çfarë ju pret...

Astrologji
Femrat e lindura në këto tri shenja do të lulëzojnë pas moshës 50-vjeçare

Femrat e lindura në këto tri shenja do të lulëzojnë pas moshës 50-vjeçare

Astrologji
Katër numrat që nëse i telefononi mund t’jua shpëtojnë jetën

Katër numrat që nëse i telefononi mund t’jua shpëtojnë jetën

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori