Gigi Hadid është bërë e famshmja e fundit që u largua nga Twitter pasi manjati i teknologjisë Elon Musk përfundoi marrëveshjen e tij prej 44 miliardë dollarësh për të blerë Twitter javën e kaluar.

Modelja e njohur njoftoi se do të largohet nga Twitter, duke e quajtur faqen e mediave sociale një “gropë e urrejtjes dhe fanatizmit”.

27-vjeçarja zbuloi në Instagram se çaktivizoi llogarinë e saj në Twitter të premten (4 nëntor) mes pushimeve masive nga puna.

“Për një kohë të gjatë, por veçanërisht me udhëheqjen e saj të re”, shkroi Hadid për Musk, “po bëhet gjithnjë e më shumë një gropë e urrejtjes dhe fanatizmit dhe nuk është një vend ku dua të marrë pjesë”.

Reklama

Ajo ka shtuar një falje për fansat e saj në platformë, duke shkruar se i pëlqente të lidhej me ta.

Reklama

“Unë nuk mund të qëndroj, nuk është një vend i sigurt për askënd, as një platformë sociale që do të bëjë më shumë mirë se dëm”, shtoi modelja.

Foto: Getty Images

Twitter pushoi afërsisht gjysmën e fuqisë punëtore të premten me një email drejtuar stafit duke shpjeguar se shkurtimet ishin “të nevojshme për të siguruar suksesin e kompanisë”.

Toni Braxton më parë njoftoi se do të qëndronte larg faqes së mediave sociale gjithashtu.

Shonda Rhimes, Sara Bareilles dhe Tea Leoni gjithashtu u larguan nga Twitter në tetor.

Reklama

“Nuk rri për çfarëdo që Elon ka planifikuar. Mirupafshim”, shkroi Rhimes.

Ndërkohë, Musk gjithashtu shkaktoi reagime javën e kaluar kur njoftoi se do të duhet të paguhet një tarifë mujore për shenjën e verifikimit blu. /Telegrafi/

Reklama