LAJMI I FUNDIT:

Gatuani bukë pa gluten vetëm për gjashtë minuta

Gatuani bukë pa gluten vetëm për gjashtë minuta

Ideale si për mëngjes ashtu edhe për darkë… me siguri do t’ju pëlqejë

Ka njerëz që janë alergjikë ndaj glutenit, ndaj duhet të kujdesen për dietën e tyre.

Nëse keni nevojë për një sasi më të madhe, mos ngurroni të dyfishoni sasinë e përbërësve dhe kjo sasi është e mjaftueshme për mëngjes për një person. Mund të përhapni krem të ëmbël ose të kripur në bukë pa gluten.


Përbërësit:

▪ 50 g miell orizi,
▪ 50 ml kefir,
▪ 1 vezë,
▪ 1 lugë çaji pluhur pjekjeje,
▪ pak kripë.

Përgatitja:

Në një filxhan të thellë, përzieni kefirin dhe vezën, më pas tundni mirë. Shtoni miellin e situr dhe pluhurin për pjekje, si dhe pak kripë. Përziejini gjithçka mirë dhe piqini në furrë me mikrovalë në 900 W për rreth 3 minuta.

Nxirreni bukën dhe priteni në feta.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.