LAJMI I FUNDIT:

Gabimet që duhen shmangur kur sëmureni me grip

Gabimet që duhen shmangur kur sëmureni me grip
(Foto: Pexels)

Kur sëmuremi, dëshira për të shpëtuar prej saj është e madhe dhe na shtyn drejt gabimeve që kanë efekt të kundërt.

Në vijim është lista e gabimeve që duhet të shmangni kur jeni sëmurë:


E anashkaloni pushimin

Trupi plogështohet kur është sëmurë dhe i shterojnë energjitë. Trupi ka nevojë për pushim absolut – shkruan AgroWeb.org.

Anulojini të gjitha planet dhe jepini vetes kohë për t’u ndier më mirë.

Si të dini a e keni gripin, flamën apo alergjinë
Lexo po ashtu Si të dini a e keni gripin, flamën apo alergjinë

I injoroni simptomat

Simptomat e gripit dhe të ftohurës janë më se të kuptueshme ndaj nuk duhet ta anashkaloni nevojën për të marrë solucionet tretëse kundër gripit menjëherë brenda 48 orëve të para të sëmundjes.

Ato do të lehtësojnë simptomat dhe do t’i shkurtojnë ato.

Hiqni dorë nga gjumi

Mungesa e gjumit dobëson sistemin imunitar dhe e bën më të vështirë betejën kundër gripit dhe të ftohurës.

Ekspertët thonë se njerëzit që flenë më pak se gjashtë orë janë katër herë më të rrezikuar nga sëmundje të tilla.

Merrni antibiotikë

Antibiotikët luftojnë vetëm bakteret, ndërkohë që e ftohura dhe gripi shkaktohen nga virozat.

Një e treta e antibiotikëve që jepen me recetë në raste të tilla janë krejt të panevojshme.

Për më tepër, ato shfaqen me efekte anësore, siç është diarreja në rastin më të mirë dhe rezistenca e trupit ndaj antibiotikut në rastin më të keq.

Burrat kanë simptoma më të rënda të gripit se gratë
Lexo po ashtu Burrat kanë simptoma më të rënda të gripit se gratë

Nuk pini mjaftueshëm lëngje

Trupi kur është i sëmurë ka nevojë për më shumë lëngje, jo vetëm për t’u hidratuar, por edhe për t’i çliruar rrugët e frymëmarrjes.

Pini sa më shumë çaje dhe hani supë pule rregullisht sa herë që të jeni të ftohur ose me grip.

Nuk ushqeheni

Kur jeni me grip ose të ftohur, oreksi është i pari që ikën, por kjo nuk do të thotë që duhet të qëndroni larg ushqimit.

Kaloritë dhe ushqyesit tek ushqimet e ndihmojnë imunitetin të jetë më i fortë dhe të luftojë virozat më me efikasitet.

Pse njerëzit sëmuren me grip gjatë dimrit, shkencëtarët gjejnë arsyen biologjike
Lexo po ashtu Pse njerëzit sëmuren me grip gjatë dimrit, shkencëtarët gjejnë arsyen biologjike

Duhani

Duhani nuk duhet pirë kur jeni sëmurë, sepse do të dëmtojë mushkëritë dhe irritojë fytin.

Hiqni dorë nga cigarja dhe qëndroni larg ambienteve me tym duhani.

Stresi

Stresi çliron hormone që e dobësojnë imunitetin dhe i hapin rrugën inflamacionit.

Simptomat ikin më me vështirësi kur jeni të stresuar ndaj ruani toruan.

Çfarë duhet të shmangur dhe çfarë duhet konsumuar kur jeni të ftohur
Lexo po ashtu Çfarë duhet të shmangur dhe çfarë duhet konsumuar kur jeni të ftohur