LAJMI I FUNDIT:

Fshesa elektrike nxehet dhe nuk thith pluhurin si më parë? Me këtë truk do të jetë sërish si e re

Fshesa elektrike nxehet dhe nuk thith pluhurin si më parë? Me këtë truk do të jetë sërish si e re

Me këtë truk, rivendosni fuqinë në fshesë me korrent, pa asnjë problem

Pas përdorimit afatgjatë, fshesa me rrymë fillon të punojë gjithnjë e më pak. Për fat të mirë, zgjidhja e kësaj situate është më se e thjeshtë – ja çfarë duhet bërë për ta bërë atë përsëri si të re.


Fillimisht hapni pjesën e fshesës ku ndodhet qesja e pluhurit, nëse keni një model të tillë fshesë me korrent. Vini re gomën në kapak. Kjo gome, kur kapaku është i mbyllur, duhet të qëndrojë mbi gomë në qesen e pluhurit dhe të mbyllet hermetikisht.

Në këtë rast, në gomë janë krijuar shtresa pluhuri, të cilat në disa vende janë deri në një milimetër të trasha. Për shkak të kësaj, dy gomat nuk puthiten me njëra-tjetrën dhe motorin, në vend që të tërheqin ajrin përmes zorrës së fshesës me rrymë, ajri rrjedh ndërmjet këtyre dy gomave, gjë që redukton ndjeshëm fuqinë e pastrimit, transmeton Telegrafi.

Një gjë e ngjashme mund të ndodhë në pjesën e gomës të qeses së pluhurit. Zgjidhja, ju mendoni se është e thjeshtë. Hiqni depozitat e forta nga goma me një leckë të lagur. Bëni të njëjtën gjë në qesen e pluhurit.

Pas kësaj, është gjithashtu i nevojshëm pastrimi i filtrave, të cilët ndoten ndjeshëm pas përdorimit të fshesës me korrent për një kohë të gjatë. Hiqni filtrin e thithjes nga kutia. Bëni të njëjtën gjë me filtrin që pastron ajrin që del nga fshesa.

Së pari tundni mirë të dy filtrat, më pas lajini me ujë dhe detergjent (mund të vendosni edhe të rinj nëse i keni). Pas tharjes, vendosni filtrat përsëri në vend.

Kur ndizni fshesën elektrike, do të shihni se ajo funksionon përsëri si e re, dhe, nuk nxehet.

Nëse ende nuk funksionon, ose telefononi një mekanik për të kontrolluar, ose është koha për të blerë një të re.

Cilën duhet ta bëni të parën: Pastrimin me fshirëse vakumi apo fshirjen e pluhurit?
Lexo po ashtu Cilën duhet ta bëni të parën: Pastrimin me fshirëse vakumi apo fshirjen e pluhurit?

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Menaxhoni peshën dhe luftoni infeksionet duke përdorur proteina dhe vitamina

Stil
Horoskopi vjetor 2024 - një kohë e fillimeve dhe mundësive të reja!

Horoskopi vjetor 2024 - një kohë e fillimeve dhe mundësive të reja!

Astrologji
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Mënyra se si e bartni çantën tregon një gjë shumë të rëndësishme për ju për të cilën fare nuk jeni të vetëdijshëm

Mënyra se si e bartni çantën tregon një gjë shumë të rëndësishme për ju për të cilën fare nuk jeni të vetëdijshëm

Lifestyle
Binjakët: Horoskopi vjetor për 2024

Binjakët: Horoskopi vjetor për 2024

Astrologji
Kalo në kategori