LAJMI I FUNDIT:

Frutat verore me fuqi të ndryshme, mënyra e duhur e përdorimit të tyre

Frutat verore me fuqi të ndryshme, mënyra e duhur e përdorimit të tyre

Shfrytëzoni fuqinë e njërës ose të gjithave!

Reklama

Frutat e verës janë natyrisht të fuqishëm në përbërës që do t’ju bëjnë të dukeni dhe të ndjeheni të bukur.

Zbehen pikat e moshës me ananas

“Vitamina C e ananasit dhe enzimat e eksfolimit funksionojnë së bashku për të prishur njollosjen”, thotë Ali Tobia, estetist në New York. Përdoreni me salcë kosi (acidi laktik i tij pëshpërit lëkurën e vdekur, të zbardhur) kështu që njollat ​​zhduken edhe më shpejt.

Provojeni: Thjesht përzieni 1⁄4 filxhan copëza të ananasit dhe një lugë gjelle krem ​​kosi. Fërkoni në njolla dhe shpëlajeni pas pesë minutash.

Zbutni djegiet nga dielli me shalqi

Falë likopenit të tij antioksidant, frutat e verës si shalqiri mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe ënjtjes që vijnë me një djegie nga dielli. Likopeni ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga rrezet UV dhe riparon pengesën e lëkurës për shërimin e shpejtë.

Provojeni: Shtypni 1 gotë e gjysmë me  shalqi, njomni një leckë larëse me lëngun e fituar dhe vendoseni në lëkurë për dhjetë minuta, lajeni.

Lëkura e butë me pjepër

Vitamina A në pjepër rrit prodhimin e kolagjenit për të shtrënguar rrudhat e lirshme të lëkurës, thotë Tobia. Kombinimi i tij me kos (yndyrat e tij të qumështit hidratojnë) ndihmojnë lëkurën e fortë në një shkëlqim.

Provojeni: Përzieni ½ filxhan pjepër dhe 1 filxhan kos të thjeshtë. Fërkoni në lëkurë, laje pas dhjetë minutash.

Largoni celulitin me kokos

Uji i kokosit është një burim i pasur i acideve yndyrore që hidratojnë lëkurën për të ndihmuar “mbushjen” e hapsirave.

Kombinimi me kripën e detit (nxjerr jashtë) dhe aloe vera rrit përfitimet për zbutjen e lëkurës. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Ndiheni të uritur sapo zgjoheni? Ja cili mund të jetë shkaku

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Cilat vitamina mund të përdorni së bashku: Merren më shpesh për imunitet, por në këtë kombinim janë më të efektshmet

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Nutricion
Kalo në kategori