LAJMI I FUNDIT:

Franca liron shtetasin saudit që lidhej me rastin e vrasjes së Khashoggit

Franca liron shtetasin saudit që lidhej me rastin e vrasjes së Khashoggit

Burri saudit i arrestuar të martën në një aeroport të Parisit për lidhje të dyshuara me vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi është liruar pasi zyrtarët arritën në përfundimin se nuk ishte personi që e kërkonin, njoftoi prokuroria e Parisit.

Burimet franceze të zbatimit të ligjit thanë se personi i identifikuar si Khalid Alotaibi, me të njëjtin emër si një ish-anëtar i Gardës Mbretërore Saudite i cili gjendet në listën “persona non-grata” në SHBA dhe Britani të Madhe dhe në një raport të Kombeve të Bashkuara, dyshohet se është i përfshirë në vrasjen e Khashoggit në Turqi.

Megjithatë, ambasada saudite në Paris kka konfirmuar se personi i arrestuar “nuk ka të bëjë fare me rastin në fjalë”, raporton aljazeera.

Një burim sigurie në Arabinë Saudite shtoi se “Khaled Alotaibi” ishte një emër shumë i zakonshëm në mbretëri dhe se personi për të cilën raportuan autoritetet franceze, në realitet po vuante dënimin në një burg në Arabinë Saudite së bashku me “të gjithë të pandehurit në këtë rast”.

Khashoggi, një gazetar i Washington Post dhe kritik i sundimtarit de fakto të Arabisë Saudite – Princi i Kurorës, Mohammed bin Salman (MBS), u pa për herë të fundit duke hyrë në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor të vitit 2018. Zyrtarët turq besojnë se trupi i tij u copëtua dhe u largua nga ambasada. Eshtrat e tij ende nuk janë gjetur. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Duket si i pastrehë, por ka pasuri milionëshe në Gjermani - pensionisti tregon se shpenzon vetëm 5 euro në muaj për ushqim

Evropa
Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Dy vite luftë - heronjtë ukrainas kundër pushtuesve rus

Evropa
Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Fermerët francez krijuan kaos në panair - përleshen me policinë, kërkuan të qërojnë hesapet me Macronin

Evropa
Kalo në kategori