LAJMI I FUNDIT:

Fondacioni i Bill dhe Melinda Gates i dhuron 100 milionë dollarë për të gjetur ilaçin kundër HIV-it

Fondacioni i Bill dhe Melinda Gates i dhuron 100 milionë dollarë për të gjetur ilaçin kundër HIV-it

Fondacioni i Bill dhe Melinda Gates, në bashkëpunim me Institutin Nacional të Shëndetit, synojnë t’i zhvillojnë ilaçet revolucionare kundër HIV-i.

Reklama

Çifti miliarder janë filantropët më gjenerozë në SHBA, ndërkaq edhe më herët i kanë dhuruar 287 milionë dollarë për hulumtime rreth sëmundjes së HIV/AIDS, transmeton Telegrafi.

Tani ata janë duke i dhuruar edhe 100 milionë dollarë tjera të cilat, kombinuar me investimin e Institutit Nacional të Shëndetit, do të arrijnë shumën prej të paktën 200 miliardë dollarëve përgjatë katër viteve të ardhshme.

Pra, kjo është një shifër e mirë për t’u ndihmuar hulumtuesve ta luftojnë sëmundjen.

Ky investim është i rëndësishëm sepse shkencëtarët së fundi kanë zbuluar një rrënjë të re të HIV-it për herë të parë në dy dekadat e fundit.

Avancimet dramatike në gjenetikë përgjatë 10 viteve të kaluara i kanë bërë realitet tretmanet me bazë të gjeneve, duke përfshirë edhe tretmanet për verbërinë dhe llojet e caktuara të leukemisë.

Sidoqoftë, kostoja e lartë e këtyre zbulimeve i bën ato të pa qasshme për shumicën e botës – e posaçërisht për shtetet e varfra të cilat janë më së shumti të prekura nga sëmundja e HIV-it.

Por Bill dhe Melinda Gates kanë premtuar se ilaçet e financuara nga ta do të jenë me çmim të volitshëm për të gjithë. /Telegrafi/


Në trend Shendetesi

Më shumë
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Stërvitja më e mirë e trurit: Cilat janë përfitimet e leximit të çdoditshëm?

Shëndetësi
Nëse keni kolesterinë të lartë, mos hiqni dorë nga djathi: Vetëm një lloj është i dëmshëm!

Nëse keni kolesterinë të lartë, mos hiqni dorë nga djathi: Vetëm një lloj është i dëmshëm!

Nutricion
Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Dieta me më shumë pemë do t’ju ndihmojë ta detoksikoni trupin, ka vetëm katër hapa

Shëndetësi
Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Nutricion
Kalo në kategori