LAJMI I FUNDIT:

Fituesja e çmimit Nobel i quan Mark Zuckerbergun dhe Elon Muskun “diktatorë”

Fituesja e çmimit Nobel i quan Mark Zuckerbergun dhe Elon Muskun “diktatorë”

Gazetarja Maria Ressa u ka dhënë epitete “interesante” Mark Zuckerberg dhe Elon Musk në një fjalim në festivalin letrar Hay në Powys, shkruan The Guardian.

“Vëllezërit e teknologjisë si Mark Zuckerberg dhe Elon Musk janë diktatorët më të mëdhenj”, ka thënë Maria Ressa, e cila fitoi çmimin Nobel për paqe në vitin 2021 për mbrojtjen e lirisë së medias, transmeton Telegrafi.

Gazetarja amerikano-filipinase ka kaluar disa vite duke luftuar akuzat e ngritura gjatë administratës së atëhershme të presidentit të Filipineve, Rodrigo Duterte, por tha se Duterte “është një diktator shumë më i vogël në krahasim me Mark Zuckerberg dhe Elon Musk”.


Duke folur në festivalin letrar Hay në Powys, Ressa tha se Zuckerberg dhe Musk kanë “dëshmuar se ne të gjithë, pavarësisht nga kultura, gjuha apo gjeografia, kemi shumë më tepër të përbashkëta se sa dallime, sepse ne të gjithë po manipulohemi në të njëjtën mënyrë”.

Platformat e mediave sociale kanë aftësinë të “ndryshojnë mënyrën se si ndihemi”, tha ajo, e cila nga ana tjetër “ndryshon mënyrën se si e shohim botën dhe ndryshon mënyrën se si veprojmë”.

Ressa tha se bisedat rreth politikave të identitetit në internet kanë shkaktuar raste të ngjashme të polarizimit në të gjithë botën. Këto debate inkurajojnë “llojet e pyetjeve që ne mendojmë se janë vullneti ynë i lirë – por nuk janë”, tha Ressa. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Teknologji
Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Teknologji
Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Teknologji
Musk thotë se iu ofrua një 'marrëveshje sekrete' për të censuruar fjalën e lirë në X, reagon ashpër Komisioni Evropian: Shihemi në gjykatë

Musk thotë se iu ofrua një 'marrëveshje sekrete' për të censuruar fjalën e lirë në X, reagon ashpër Komisioni Evropian: Shihemi në gjykatë

Teknologji
Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një

Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një "kostum të blinduar fluturues"

Teknologji
Tani mund të kërkoni nga YouTube të largojë videot me AI që falsifikojnë fytyrën ose zërin tuaj

Tani mund të kërkoni nga YouTube të largojë videot me AI që falsifikojnë fytyrën ose zërin tuaj

Teknologji
Kalo në kategori