LAJMI I FUNDIT:

Fillimi i dhjetorit me ndotje enorme të ajrit, Qeveria ishte gati të shpallte gjendje alarmante (Video)

Fillimi i dhjetorit me ndotje enorme të ajrit, Qeveria ishte gati të shpallte gjendje alarmante (Video)

Ilir Morina, kryeshef ekzekutiv i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, në një intervistë për Telegrafin me gazetarin Muahmet Hajruallhu, ka folur rreth gjendjes aktuale të ndotjes së ajrit në vend dhe shqetësimeve për gjendjen alarmante gjatë javëve të fundit.

Reklama

Ai ka bërë të ditur se Qeveria e Kosovës ishte e gatshme të shpallte gjendjen alarmante të ndotjes, pasi që në tri ditët e para të dhjetorit ka pasur shifra të larta të tejkalimit të vlerave maksimale të lejuara për PM10 në disa nga lokacionet matëse, dhe si pasojë ajri ishte i rrezikshëm për shëndetin e qytetarëve.

“Më 1,2 dhe 3 dhjetor ka pasur tejkalime të larta të mesatares së ndotjes. Rajoni i Prishtinës, Obiliqit, Dardhishtës, Drenasit dhe Gjilanit kanë qenë në zona të alarmit shkaku i tejkalimit të mesatares së ndotjes”, ka thënë Morina.

Kryeshefi ekzekutiv i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, Iliri Morina gjatë intervistës në Telegrafi.com

Morina ka treguar se prej muajit tetor ka filluar ndotja më e theksuar e ajrit.

Prej 4 tetorit ka filluar ndotja e theksuar. Ndotja matet me mesatare ditore”, ka thënë Morina.

Morina ka theksuar se deri në tetor nuk ka pasur tejkalime të mesatares së ndotjes së ajrit.

Ai ka treguar se Prishtina, Obiliqi, Drenasi, Gjilani dhe Mitrovica janë komunat që kanë ndotje më të lartë.

Morina shtoi se muaji nëntor ka qenë më i rënduar sa i përket ndotjes.

“Nëntori ka qenë më i rënduar, kanë qenë 7 ditë që ka pasur tejkalime të mesatares së ndotjes”, ka thënë Morina.

Sipas tij ndotësit kryesor mbetën termocentralet, veturat dhe qymyri i cili përdoret në masë të madhe nga qytetarët për ngrohje gjatë sezonës së dimrit, por ka treguar edhe për hapat që janë ndërmarrë sa i përket veprimeve për të përmirësuar gjendjen e ndotjes së mjedisit në Kosovë. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Kalo në kategori