Të paktën dy njerëz janë vrarë dhe 317 janë plagosur në një të shtënë me armë zjarri duke festuar fitoren e zgjedhjeve të presidentit sirian, Bashar al-Assad.

Viktimat u vranë nga plumbat e hedhur rastësisht nga mbështetësit e Assadit, ndër të tjera, në kryeqytetin Damask dhe në qytetin verior të Aleppo, njoftoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Një djalë dhe një fëmijë u vranë në Aleppo, raporton organizata me qendër në Britaninë e Madhe.

Assad fitoi zgjedhjet për herë të katërt të mërkurën, duke fituar 95.1 përqind të votave dhe një mandat të ri shtatë-vjeçar.

Opozita dhe vendet perëndimore i kanë shpallur zgjedhjet një farsë, e cila u mbajt në zonat e kontrolluara nga qeveria siriane dhe ku mund të zgjidheshin tre kandidatë.

Reklama
Reklama

Udhëheqësi 55-vjeçar ka qeverisur Sirinë që nga viti 2000, dhe mori pushtetin nga babai i tij, Hafez, i cili sundoi nga 1971 në vitin 2000.

Assad, me ndihmën e Rusisë dhe Iranit, fitoi luftën kundër forcave rebele dhe rimori kontrollin e rreth 70 për qind të territorit sirianë. /Telegrafi/