FBI ka nisur një hetim pasi mijëra mesazhe të rreme me e-mail janë dërguar nga një prej serverëve të saj duke paralajmëruar për një sulm të mundshëm kibernetik.

Agjencia qeveritare amerikane tha se incidenti i së shtunës në mëngjes ishte pjesë e një “situate në vazhdim”, por nuk dha detaje të mëtejshme, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Mesazhet supozohet të jenë nga Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare.

Ata pretenduan se ishin një paralajmërim për një kërcënim të supozuar dhe titulloheshin: “Urgjente: Aktor i kërcënimit në sisteme”.

Emailet u thanë marrësve se ata ishin shënjestër e një “sulmi të sofistikuar zinxhir” nga një grup i njohur si Dark Overlord, sipas vëzhguesit jofitimprurës Spamhaus.

Sipas raporteve të mediave amerikane, janë dërguar më shumë se 100,000 email.

Në një deklaratë të shtunën, FBI tha se ishte “në dijeni të incidentit këtë mëngjes që përfshin emaile të rreme nga një llogari e-mail @ic.fbi.gov”.

Agjencia tha se pajisja e prekur u hoq shpejt jashtë linje pasi u zbulua problemi dhe paralajmëroi publikun që të ishte “i kujdesshëm ndaj dërguesve të panjohur” dhe të raportonte aktivitetin e dyshimtë te qeveria. /Telegrafi/