Një ndër frutat i cili karakterizon këtë stinë përmban farat të cilat shumica prej nesh i konsumojmë.

Farat e kungullit  janë mjaft ushqyese, dhe të paketuara me një shumëllojshmëri të gjerë të lëndëve ushqyese që variojnë nga magnezi dhe zinku, e deri te proteinat, transmeton Telegrafi.

Më poshtë i keni disa nga vlerat kryesore ushqyese të cilat i marrim me konsumimin e farave të kungullit:

Fibrat

Për shkak se këto janë fara me përmbajtje të lartë të fibrave, përmes tyre rritni marrjen e fibrave, duke ju ndihmuar të arrini shumën ideale prej 50 gramësh për 1,000 kalori të konsumuara.

Magnez

Një e katërta e një filxhani me fara të kungujve përmban gati gjysmën e sasisë së rekomanduar ditore të magnezit, i cili merr pjesë në një gamë të gjerë funksionesh fiziologjike të rëndësishme, duke përfshirë krijimin e ATP (trifosfati i adenozinës, molekulat energjetike të trupit tuaj), sinteza e ARN dhe ADN, pompimin e zemrës tuaj, formimin e duhur të kockave dhe dhëmbëve, relaksimin e enëve të gjakut dhe funksionin e duhur të zorrëve.

Zink

Farat e kungullit janë një burim i pasur zinku i cili është i rëndësishëm për trupin tuaj në shumë mënyra, duke përfshirë imunitetin, rritjen e qelizave dhe ndarjen, gjumin, humorin, shqisat tuaja të shijes dhe aromës, shëndetin e syve dhe të lëkurës, rregullimin e insulinës. Mungesa e zinkut shoqërohet me ftohjet dhe gripin e rritur, lodhjen kronike, depresionin, aknet, foshnjat me peshë të ulët në lindje, problemet e të mësuarit dhe performancën e dobët të fëmijëve në mesin e të tjerëve

Omega-3

Arra dhe fara të papërpunuara, duke përfshirë farat e  kungullit, janë një nga burimet më të mira të omega-3 të bazuara në bimë (acid alfa-linolenik ose ALA). Ne të gjithë kemi nevojë për ALA, megjithatë, ALA duhet të konvertohet nga trupi juaj në yndyra shumë më të domosdoshme omega-3 EPA dhe DHA – nga një enzimë në të cilën shumica e madhe e nesh kanë dëmtuar nga nivelet e larta të insulinës. /Telegrafi/